COVID-19. Kolejne służby do szczepień
Najpierw policjanci i strażacy, teraz funkcjonariusze służby więziennej i żołnierze. Trwają szczepienia kolejnych grup zawodowych przeciw COVID-19.
OISW Białystok
Ruszyły szczepienia funkcjonariuszy podlaskiej służby więziennej. 50 osób z białostockiego zakładu karnego oraz aresztu śledczego przyjęło pierwszą partię szczepionki firmy AstraZeneca. Wkrótce pierwszą dawką zaszczepieni zostaną też funkcjonariusze z kolejnych trzech podlaskich jednostek penitencjarnych.
- Szczepienia w podlaskich jednostkach penitencjarnych będą odbywały się cyklicznie, do momentu w którym wszyscy funkcjonariusze SW deklarujący chęć szczepień przyjmą pełną szczepionkę. Obecnie ponad 70% załogi podlaskich więzień deklaruje chęć zaszczepienia się, ale z każdym dniem do administracji jednostek wpływają nowe zgłoszenia na szczepienia. Widać, że zainteresowanie programem szczepień jest duże. Motywacją jest przede wszystkim troska o zdrowie najbliższych członków rodzin oraz chęć jak najszybszego powrotu do normalnego trybu pracy i codziennego funkcjonowania - mówi Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.
Szczepieniami więzienników zajmują się medycy ze szpitala MSWiA w Białymstoku. Przyjeżdżają na miejsce. Funkcjonariusze nie muszą pojawiać się w publicznych placówkach służby zdrowia.
- Ograniczanie kontaktów społecznych jest dla nas bardzo istotne. W połączeniu z ostrym reżimem sanitarnym pozwala to na kontrolowanie sytuacji epidemicznej na terenie naszych więzień. W pierwszej kolejności szczepieniami obejmujemy funkcjonariuszy pracujących w bezpośrednim kontakcie z osobami pozbawionymi wolności, czyli funkcjonariuszy z tzw. pierwszej linii. Przy każdym szczepieniu mamy stworzone listy rezerwowe, aby wszystkie dawki przewidziane na dany dzień zostały w 100% wykorzystane - wyjaśnia Michał Zagłoba.
Szczepieni są także żołnierze. Również preparatem AstraZeneca. Pierwsza transza przeznaczona dla wojskowych to 20 tys. szczepionek. Kolejna będzie liczyła 30 tys. dawek. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojsko Polskie ma kompetencje i jest przygotowane do samodzielnego przeprowadzenia szczepień żołnierzy, a także przedstawicieli innych służb mundurowych.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl