Nauka

Wróć

Coraz więcej patologii w szkołach. W Podlaskiem stwierdzono nieprawidłowości

2014-07-29 00:00:00
Szkoły nie radzą sobie z zapobieganiem zjawiskom patologicznym (m.in. przemocy fizycznej), na jakie narażeni na ich terenie są uczniowie - tak wynika z raportu NIK. Wśród placówek, w których stwierdzono nieprawidłowości, są także podlaskie szkoły.
sxc.hu
Agresja słowna, fizyczna, narkotyki

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, najwięcej zjawisk patologicznych występuje w gimnazjach, następnie w podstawówkach, zaś najmniej - w szkołach ponadgimnazjalnych.

Najbardziej rozpowszechniona wśród młodzieży jest agresja słowna i fizyczna - przyznają tak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Coraz częściej dzieci i młodzież pada też ofiarami cyberprzemocy, m.in. otrzymują nieprzyjemne SMS-y lub e-maile.

Narkotyki również stanowią istotny problem wśród młodzieży. Ponad 1/3 uczniów, których szkoły były objęte kontrolą, była świadkiem zażywania narkotyków na terenie placówki. Część z nich widziała nawet, jak ktoś sprzedawał substancje psychoaktywne ich kolegom i koleżankom.

Szkoły sobie nie radzą

Z kontroli NIK wynika, że podejmowane przez placówki w latach 2011-2013 działania profilaktyczne, które miały doprowadzić do spadku najczęstszych zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży, zawodzą.

Sami dyrektorzy nie dopasowywali działań profilaktycznych do potrzeb i zagrożeń. Działali na podstawie źle przygotowanych szkolnych programów profilaktycznych i wychowawczych. Z kontroli wynika, że zamiast zidentyfikować faktyczne problemy w swojej placówce, dyrektorzy opierają się na ogólnodostępnych danych lub powielają te same działania w ciągu kolejnych lat

Kadra pedagogiczna także nie jest odpowiednio przygotowana do rozpoznawania zagrożeń i wczesnej interwencji. W przeprowadzonym przez NIK badaniu ankietowym prawie 30% nauczycieli przyznało, że wciąż nie ma dostatecznej wiedzy na temat ryzykownych zachowań uczniów.

W walce z patologiami dyrektorzy szkół nie mają też znaczącego wsparcia we władzach samorządowych. Prawie połowa skontrolowanych gmin przeznaczała dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na inne cele zamiast na walkę z problemami alkoholowymi i narkomanią.

W Podlaskiem kontrolą zostały objęte 4 placówki: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Gimnazjum w Mońkach, a także Urząd Miejski i Gimnazjum w Zabłudowie - w dwóch ostatnich NIK wykryła pewne nieprawidłowości.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl