Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Podlaskiem. Najnowsze dane
Liczba obcokrajowców, którzy są legalnie zatrudnieni w woj. podlaskim, rośnie. Ilu jest ich obecnie?
pixabay.com
Prawie 11 tys. obcokrajowców pracuje u nas legalnie
Pod koniec ubiegłego roku odnotowano spadek liczby obcokrajowców z naszego regionu. Okazało się, że ta ucieczka była chwilowa i obecnie legalnie zatrudnionych cudzoziemców przybywa z miesiąca na miesiąc. Jak wynika z najnowszych danych białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w marcu opłacone zostały składki za 10 857 osób z zagranicznym paszportem. To aż o 789 zgłoszeń więcej niż przed miesiącem.
Gdzie jest zatrudnionych najwięcej cudzoziemców? Najczęściej pracują oni w ochronie mienia, wykonują usługi związane z utrzymaniem czystości, w przemyśle, przetwórstwie oraz budownictwie. Co ciekawe, większość z nich zatrudniona jest na umowę o pracę, część pracuje też na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Są też tacy, którzy wybrali działalność gospodarczą.
- 55% spośród wszystkich obywateli innych państw opłacających składki w białostockim Oddziale ZUS jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Tylko niecałe 4% zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu. Oprócz obywateli Białorusi, których jest najwięcej, bo prawie 5 tys., kolejną liczną grupę stanowią Ukraińcy w ilości 4,5 tys. Ze Wschodu przybyli do nas również Rosjanie, to 243 osoby, Litwini - 165 i 127 obywateli Gruzji. Ponadto w regionie zatrudnienie znalazło m.in. 47 Armeńczyków, 39 Mołdawian, 23 Włochów, 23 Azerbejdżan, 22 Niemców, 21 Czechów, 20 Chińczyków i 20 Słowaków - wymienia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Dominują mężczyźni, ale to się zmienia
Nie jest nowością fakt, iż pośród pracujących u nas cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dominują mężczyźni. Rok temu skala obcokrajowców według płci ukształtowała się na poziomie 67,3% mężczyźni i 32,7% kobiety. Niewątpliwie ciekawe jest jednak to, że przyjeżdża do nas coraz więcej pań, więc z czasem może to się wyrównać.
- To właśnie ilość panów pracujących w Polsce na tendencję zwyżkową. Tak wygląda ta skala, gdy ją uogólnimy. Gdy jednak przeanalizujemy poszczególne narodowości, to okazuje się, że Rosjanek jest ponad 56%, a Rosjan jedynie niecałe 44%. Z kolei wśród obywateli krajów Unii Europejskiej panie stanowią zaledwie 25% - informuje Krupicka
Pośród obcokrajowców, którzy pracują w całym kraju legalnie i podlegają ubezpieczeniom społecznym, dominują osoby w wieku 20-49 lat. Stanowią oni bowiem ponad 85% opłacających składki obcokrajowców.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl