Coraz więcej kwietnych łąk w Białymstoku
Rozpoczęły się prace związane z zakładaniem łąk kwietnych w Białymstoku. M.in. pola słonecznikowe i rzepakowe będą zdobiły miasto i wpływały na jego bioróżnorodność.
UM Białystok/M. Kowalik-Strapczuk
W tym sezonie powierzchnia łąk powiększy się o kolejne pół hektara
Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku, Fundacja Łąka na zlecenie Miasta prowadzi prace związane z zakładaniem pól słonecznikowych i obsianiem łąk kwietnych m.in. przy ul. Jałbrzykowskiego, rondzie św. Faustyny Kowalskiej, rondzie Kmicica-Skrzyńskiego, Placu Fieldorfa Nila, rondzie Nauczycieli Tajnego Nauczania, rondzie Aleksandra Małachowskiego (Sikorskiego/Jana Pawła II), rondzie Antonowicza i Placu NZS.
– Białostockie łąki kwietne poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej. Warto jednak doceniać nie tylko ich walory estetyczne, ale też zwrócić uwagę na kwestie związane z oczyszczaniem powietrza, ochroną przyrody, bioróżnorodnością. Ważny jest zarówno wymiar ekologiczny, jak i edukacyjny tych nasadzeń – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Białostockie łąki kwietne cieszą się wielką sympatią mieszkańców
Łąki kwietne powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Tereny te są obsadzane tradycyjnymi odmianami roślin kwitnących. Zakładane są także pola rzepakowe i słonecznikowe. W tym roku słoneczniki będą rosły w trzech piętrach. Od strony jezdni – odmiany karłowe, w środku półkarłowe i w centralnej części ronda czy placu – słoneczniki normalnej wysokości. Na mniejszych rondach i placach będzie obowiązywał dwupiętrowy system nasadzeń. Ta zmiana zapewni lepszą prezentację roślin i pozwoli kierującym samochodami podziwiać całą przestrzeń łąk. Spowoduje też poprawę widoczności.
Nie tylko piękne, ale i pożyteczne
Łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, wpływają na transpirację wody, zabezpieczają przed erozją gleby, ograniczają negatywne skutki tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, ale również poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej.
Jak dodaje Departament Komunikacji Społecznej, tworzenie łąk kwietnych jest realizowane w ramach umowy: Założenie i pielęgnacja łąk kwietnych wieloletnich bylinowych, łąk/pól sezonowych oraz renowację zieleńców w pasach drogowych i na działkach gminnych na terenie miasta Białegostoku, obowiązującej od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl