A może choinka w donicy?
- To nowy zwyczaj. Widzimy jednak, że coraz częściej na święta wybierane są choinki, które można później posadzić w ogródku. Jeżeli właściwie zadbamy o drzewko, to będziemy mogli cieszyć się nim co najmniej kilka lat - przekonuje Magdalena Bartoszuk, specjalista ds. sprzedaży z Centrum Leśno-Ogrodniczego LASBUD.
Wystarczy zastosować kilka zasad. Po pierwsze najlepiej, jeśli choinkę po przyniesieniu do domu umieścimy w pomieszczeniu nieogrzewanym, ale jasnym. Następnie podlewajmy podłoże co kilka dni, tak by było umiarkowanie wilgotne.
- Wnieśmy drzewko do ciepłego pokoju (tylko na kilka dni). Dłuższy pobyt w cieple grozi
pobudzeniem sił witalnych: soki zaczną krążyć i roślina rozpocznie wzrost. Pojawią się młode pędy. W tym stadium nie wolno już wynieść go na zewnątrz, bo mróz spowoduje zamarcie, ale w cieple też nie przetrwa w zdrowiu do wiosny - radzi Bartoszuk.
Warto pamiętać, że zanim choinka się obudzi, wynieśmy ją ponownie do chłodnego widnego pomieszczenia albo na ganek czy balkon (jeśli na zewnątrz, a temperatura jest poniżej 0°C - owińmy drzewko wraz z donicą włókniną, którą zdejmiemy, gdy się ociepli).
- Co jakiś czas podlewajmy drzewko, bo susza jest dla zimozielonych równie groźna jak mróz (te, które są na zewnątrz, podlewajmy oczywiście gdy nie ma mrozu). Następnie w marcu albo kwietniu można choinkę posadzić w ogrodzie w specjalnym podłożu dla iglaków - mówi Dawid Jan Zimnoch, architekt krajobrazu z Centrum Leśno-Ogrodniczego LASBUD.
Jeżeli zaś na roślinie nie pojawiły się zwiastuny przerwania zimowego spoczynku, można
zaryzykować wystawienie choinki w doniczce na zewnątrz. Najlepiej jednak nie robić tego od razu, a najpierw na kilka dni po świętach przestawić drzewko do chłodnego i widnego pomieszczenia (np. na klatkę schodową) o temp. około 10°C.
- Na balkon czy przed dom choinkę wystawiamy, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Należy jej zapewnić miejsce osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów, pamiętać o podlewaniu oraz zabezpieczyć przed mrozem donicę (owinąć matą, agrowłókniną, kocem lub obłożyć styropianem). Przed nadejściem silnych mrozów warto też agrowłókniną owinąć całe drzewko, gdyż pierwszy atak mrozu, zaraz po wyniesieniu z ciepłego mieszkania, może być dla rośliny trudny do przetrwania - wyjaśnia Bartoszuk.
Centrum Leśno-Ogrodnicze LASBUD
Przede wszystkim jednak należy upewnić się, że choinka, którą kupujemy, była od początku uprawiana w pojemniku. Szanse na zakup takiej rośliny są w zasadzie jedynie w miejscach, które specjalizują się w sprzedaży drzewek. Nie dajmy się zatem zwieść sprzedawcy w punkcie sezonowym z choinkami.
Bez wątpienia specjalistów w dziedzinie choinek (i nie tylko) można spotkać w Centrum Leśno-Ogrodniczym LASBUD w Zaściankach (Szosa Baranowicka 39). Firma ta znana jest z kiermaszy sadzonek leśnych i ozdobnych Las bliżej nas organizowanych dwukrotnie w każdym roku. Przedsiębiorstwo oferuje choinki w donicach: świerk kłujący, serbski oraz jodły w odmianach, a także choinki cięte: świerk pachnący z lasu, świerk kłujący i jodły. Drzewka można kupić od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 oraz w soboty od godz. 8.00 do 14.00. Firma zapewnia, że ma konkurencyjne ceny.
Zobacz też:
Centrum Leśno-Ogrodnicze LASBUD
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]