Aktualności

Wróć

Co zrobić, by uniknąć spotkania z dzikiem?

2022-05-10 08:42:47
W ubiegłym roku białostocka straż miejska odnotowała 35 zgłoszeń dotyczących pojawienia się dzików na terenie miasta. Co zrobić, by uniknąć niezapowiadanej wizyty?
Straż Miejska w Białymstoku
Niestety większość dużych i tych mniejszych miast stało się atrakcyjnym siedliskiem dla wielu dzikich zwierząt, w tym dzików. Powodem ich coraz częstszej bytności w mieście jest łatwiejsza dostępność do pożywienia. Wyrzucane przez ludzi śmieci i niezabezpieczone śmietniki to pierwszorzędna stołówka. I choć dostępny w niej pokarm jest niskiej jakości, pozwala przeżyć w mieście łatwiej niż poza nim.

- Obecność dzika w mieście dodatkowo potęguje nieustanne poszerzanie się terenów zurbanizowanych. Powiększający się z dnia na dzień zasięg zabudowań ludzkich, bogata w zwierzęcy pokarm roślinność parków i ogrodów, ograniczona liczebność drapieżników i co ważne – stosunkowo łatwy dostęp do pokarmu m.in. przez świadome dokarmianie, śmietniska, wysypiska odpadów organicznych. Wszystko to i nie tylko powoduje, że problem oraz sam fakt istnienia dzikich zwierząt w miastach i na ich obrzeżach powiększa się każdego dnia - przekazuje Marta Rybnik z zespołu prasowego Straży Miejskiej w Białymstoku.

W ubiegłym roku służba dyżurna Straży Miejskiej w Białymstoku odnotowała 35 zgłoszeń dotyczących pojawienia się dzików na terenie miasta.

Przez to, że coraz częściej możemy spotkać je na swojej drodze, warto wiedzieć, jak uniknąć niebezpieczeństwa. O tym jak zachować się w przypadku spotkania z dzikiem i jakich zasad przestrzegać, aby nie zachęcać zwierząt do odwiedzin w mieście przypominają co jakiś czas funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z przedstawicielami Biura Zarządzania Kryzysowego. Przekazują białostoczanom broszury ze wskazówkami co należy zrobić, kiedy wśród ludzi pojawią się dzikie zwierzęta, jakie są dostępne środki ostrożności, z kim się skontaktować i jakie służby poinformować w razie konieczności.

Aby zminimalizować skutki działań dzików w mieście przede wszystkim nie wolno do nich podchodzić, głaskać, ani straszyć. Należy odpowiednio zabezpieczyć pojemniki na śmieci i nigdy nie zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów. Ponadto należy zadbać, aby opadłe liście, skoszona trawa, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. Co ważne, nie można dokarmiać dzikich zwierząt na własną rękę.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl