Co zobaczymy w Teatrze Dramatycznym po wakacjach? Plany na nowy sezon
Spektaklem Dziady, który uświetni obchody 70-lecia Teatru Dramatycznego, placówka rozpocznie nowy sezon. W planach także kilka innych premier, a także m.in. działania edukacyjne.
Anna Dycha
Dyrektor Agnieszka Korytkowska-Mazur podsumowała ostatni sezon w Teatrze Dramatycznym. Jednocześnie zdradziła najbliższe plany.
Najpierw Dziady, potem Sońka
Nowy sezon rozpocznie się od spektaklu Dziady w reżyserii Natalii Korczakowskiej, który będzie miał premierę 27 września. Wydarzenie zaplanowano z okazji 70-lecia teatru. W październiku będziemy mogli obejrzeć monodram marka Tyszkiewicza - Spragniony oraz Projekt Kolberg z udziałem Transkapeli. W listopadzie z kolei Migdały i rodzynki. Wieczór przy szabasowych świecach oparty na żydowskich historiach z Białostocczyzny i Podlasia. Jak podkreśla Korytkowska-Mazur, to właśnie Podlasiu w dużej mierze będą poświęcone najbliższe projekty teatru.
Kolejne plany to spektakl Czego nie widać na podstawie tekstu Michaela Freyna, spektakl plenerowy Bieżeńcy (rozgrywać się będzie między Białymstokiem a Zubkami Białostockimi), projekt Szeptuchy i cztery spektakle w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych (pomysły proponują sami aktorzy teatru). W dalszej perspektywie - chodzi o marzec 2015 roku - znajduje się spektakl na podstawie powieści Sońka Ignacego Karpowicza. Trwają też rozmowy o wystawieniu spektaklu na podstawie powieści Piwonia, niemowa, gesty Krzysztofa Giedroycia.
Nie tylko Białystok
Białostocki teatr podejmuje współpracę z innymi placówkami, m.in. z Teatrem Polskim w Warszawie (w maju pokazany został tam spektakl Momo, a w październiku obejrzymy Szkołę żon). Ze spektaklami pojedzie także na festiwale - Festiwal Eye on Culture, Białołęcki Festiwal Komedii, Festiwal Szekspirowski. Rozwija także współpracę zagraniczną, m.in. z Teatrem Rimasa Tuminasa czy Domem Polskim w Wilnie, otrzymał również zaproszenia na festiwale w Delhi i Malmö.
Kontynuowane będą aktorskie Pojedynki, Scena Inicjatyw Artystycznych, a także scena eksperymentalna. W planach Dark room, czyli uruchomienie przestrzeni ze słuchowiskami oraz spektakl Między nami dobrze jest na podstawie Masłowskiej z udziałem seniorów.
Blisko 36 tys. widzów
Od września 2013 r. do czerwca 2014 r. teatr zagrał sześć premier: Antyhona (trwają rozmowy o realizacji spektaklu w ramach Teatru Telewizji), Momo, Tango Prohibicja, Rewizor, Emigranci i Shakespeare. Zrealizował również kilka projektów, m.in. Bajkowe Poranki, warsztaty twórczego pisania dla osób 60+, warsztaty teatralne, Lato w teatrze, lekcje teatralne, współpracował ze szkołami i ośrodkiem foniatrii. Podpisał także umowy z Akademią Teatralną i Uniwersytetem Muzycznym. Wśród projektów znalazły się też Szekspir (w jego ramach warsztaty i spektakl Shakespeare) oraz Teatr Polska (pokazy Czarnobyl. Last minute). W teatrze pojawiły się nowe twarze - Mateusz Witczuk, Natalia Sakowicz, Piotr Szekowski i Katarzyna Siergiej (przeszła z Teatru Wierszalin).
W sezonie 2013/2014 Teatr Dramatyczny odwiedziło 35904 widzów (dla porównania przed rokiem było to 26928). Trzeba dodać, że są to uczestnicy wydarzeń biletowanych. Placówka zagrała 261 spektakli - l5 poza siedzibą (przed rokiem było ich 242).
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl