Co z tą datą? Termin na opakowaniach kosmetyków
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem kosmetyków, których kolorowe i wymyślne opakowania mają przyciągnąć nasz wzrok i zachęcić do kupna. Warto wiedzieć, że na etykietach kryje się też wiele przydatnych informacji.
Ewa Reducha
Ustawa z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach reguluje m.in. oznaczenia, jakie muszą pojawić się na ich opakowaniach. I tak (oprócz nazwy handlowej kosmetyku, jego kategorii, danych producenta, objętości netto lub wagi produktu) muszą zawierać także termin trwałości, do którego kosmetyk przechowywany w odpowiednich warunkach zachowuje w pełni swoje właściwości. Dodatkowo mogą być wypisane warunki zapewniające przydatność kosmetyku do użycia, jeżeli jest to niezbędne ze względu na jego własności.
Na opakowaniu produktu muszą znaleźć się także szczególne ostrzeżenia przy jego stosowaniu (np. chronić oczy), numer serii, dane o jego działaniu, jeśli nie wynika to jednoznacznie z prezentacji oraz wykaz składników określonych nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników.
Najlepiej zużyć przed końcem
Data minimalnej trwałości to okres, w jakim producent gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa, stabilności i deklarowanych właściwości produktu.
Termin powinien być poprzedzony sformułowaniem najlepiej zużyć przed końcem lub informacją, w którym miejscu na opakowaniu go szukać. Data musi być oznaczona wyraźnie - przez podanie odpowiednio miesiąca i roku lub dnia, miesiąca i roku.
Podanie terminu na opakowaniu nie jest wymagane, jeśli minimalny okres przydatności wynosi więcej niż 30 miesięcy, ale wówczas trzeba zamieścić symbol otwartego słoiczka PAO.
Otwarty słoiczek, czyli symbol PAO
Symbol PAO (ang. Period After Opening) nazywany jest symbolem otwartego słoiczka, gdzie na lub pod nim podaje się liczbę miesięcy, np. 6M, 9M, 24M, 30M - jest to czas po otwarciu opakowania (od momentu pierwszego użycia produktu zgodnie z jego przeznaczeniem), w jakim kosmetyk może być bezpiecznie stosowany.
Symbol ten musi być umieszczony na opakowaniach produktów o trwałości powyżej 30 miesięcy. Może także występować na kosmetykach o trwałości poniżej 30 miesięcy, wówczas na opakowaniu występują dwa oznaczenia - PAO i data minimalnej trwałości.
Stosowanie tego znaku graficznego ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użycia kosmetyku. Należy pamiętać, że jego trwałość w czasie użycia jest znacznie krótsza niż gdy stoi zamknięty na półce - kosmetyk jest wówczas narażony na kontakt z mikroorganizmami pochodzącymi z naszej skóry i otoczenia, np. podczas codziennego wkładania palca do słoika z kremem.
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej na pewnych produktach nie stosuje się ani terminu trwałość, ani PAO. Dotyczy to m.in. kosmetyków w opakowaniach jednorazowego użytku, produktów zapakowanych w pojemniki, w których masa produktu nie ma kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. wyroby aerozolowe) oraz produktów, w przypadku których nie zachodzi ryzyko pogorszenia się ich jakości i bezpieczeństwa.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl