Kraków – co warto zobaczyć?
Urlop w Krakowie może zaspokoić oczekiwania pasjonatów historii, niesamowitej architektury, ale i pięknych krajobrazów. Jednocześnie nie brakuje tam miejsc noclegowych w różnym standardzie.
Hotele Kraków są dostosowane do oczekiwań klientów. To m.in. obiekty ze SPA, rozrywkami dla dzieci, położone w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Jeśli mamy gdzie się zatrzymać na noc, to możemy planować pobyt w mieście. Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicy?
Wawel
Trudno zacząć od innej lokalizacji niż Zamek Królewski na Wawelu. To miejsce odegrało istotną rolę w historii Polski. Było siedzibą królów. Rocznie Wawel odwiedza około milion turystów. Odbywają się tam koncerty i wystawy. Od 1930 roku to jedno z najważniejszych muzeów w kraju. Zgromadzono w nim obrazy, militaria, rzeźby, tkaniny, wyroby ze złota i nie tylko.
Kościół Mariacki
To kolejna rozpoznawalna atrakcja w Krakowie. Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się przy Rynku Starego Miasta. Pierwsza świątynia stanęła w tym miejscu w 1220 roku, ale zniszczono ją w czasie najazdu tatarskiego. Wtedy rozpoczęto budowę bazyliki. Jej obecny kształt jest wynikiem wielu przebudów.
Smocza Jama
Według legendy kiedyś mieszkał w niej smok. To wapienna jaskinia pod Wawelem. Przy wejściu znajduje się rzeźba smoka.
Sukiennice
Na Rynku Głównym w Krakowie mieści się efektowna hala targowa, w której można kupić m.in. pamiątki. Sukiennice wybudowano w XIII wieku. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się oddział Muzeum Narodowego.
Kopalnia soli w Wieliczce
Nieopodal Krakowa położona jest Wieliczka, czyli miejscowość znana z kopalni soli. Miejsce to robi niesamowite wrażenie. Dla turystów przygotowano różne podziemne trasy, a w tym mniej wymagające – dla dzieci. Kopalnia zajmuje 9 poziomów, a korytarze liczą 245 km długości. Oczywiście tylko niewielka część tras jest dostępna do zwiedzania. Pomieszczenia wydrążone w solnej skale robią ogromne wrażenie. W kopalni odbywają się szkolenia, konferencje, spotkania firmowe, a nawet wesela. Rocznie to miejsce odwiedza około milion turystów.
Ojcowski Park Narodowy
To najmniejszy park narodowy w Polsce, ale wyjątkowo urokliwy. Szlaki turystyczne, które przebiegają przez jego teren, liczą ponad 46 km. Kluczową atrakcją terenu jest Zamek Pieskowa Skała, w którym kręcono sceny m.in. do filmu „Ogniem i mieczem”. Inne lubiane przez turystów atrakcje w tej okolicy to Maczuga Herkulesa, Grota Łokietka, Brama Krakowska i Igła Deotymy. Zwiedzenie całego obszaru pieszo jest wymagające fizycznie, ale do większości miejsc można dojechać autem.
Ogród zoologiczny w Krakowie
Znajduje się w lesie. To gratka dla dzieci i dorosłych. Poznanie całego ogrodu i zobaczenie wszystkich zwierząt wymaga poświęcenia około trzech godzin.
Obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau
W Oświęcimiu w czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli ludobójstwa na świecie. Osadzeni byli tam więźniowie ponad 20 narodowości. W miejscu tym życie straciło ponad milion ludzi.
A może Zakopane i Białka Tatrzańska?
Jeśli chcemy wybrać się dalej od Krakowa, to warto zobaczyć Zakopane, które nazywane jest zimową stolicą Polski. Zapewnia wiele ciekawych tras i szlaków o różnym poziomie trudności. Jedną z największych atrakcji w okolicy jest Morskie Oko. Warto znaleźć miejsce noclegowe poza Zakopanem – może być taniej i mniej tłoczno. Hotele w Białka Tatrzańska zagwarantują na korzystnych warunkach. Miejscowość ta znana jest m.in. z nowoczesnego parku wodnego i dużej stacji narciarskiej.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]