Wieczny płomień zapowiada się jako podróż po symbolice kształtującej naszą tożsamość narodową. Twórca wystawy, Hubert Czerepok, podejmuje się dogłębnego zbadania tego tematu. Artysta ukończył szkoły artystyczne w Polsce, Holandii i Belgii, a jego prace były prezentowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Wieczny płomień to wystawa, która bada jak mocno zakorzenione w naszej świadomości są symbole narodowe. Artysta zastanawia się, czy są one głównym nośnikiem istnienia państwa oraz czy tożsamość narodowa może istnieć bez fizycznej obecności kraju.
Hubert Czerepok analizuje, skąd pochodzą pojęcia kształtujące naszą świadomość oraz szuka ich odbić we współczesnym świecie, pokazując, jak mocno jesteśmy związani z przeszłością. Poprzez różnorodne historie, ekspozycja pokazuje, jak Polska, rozpoczynająca bez własnych granic przetrwała do dziś, zmuszając nas do ciągłego ponownego określania naszej tożsamości.
Namaluj mnie w tej pracy Patryka Różyckiego to osobista podróż w przeszłość, oparta na wspomnieniach artysty i jego bliskich z niewielkiej wsi w Wielkopolsce. Różycki opowiada o swoim doświadczeniu jako artysty, zwracając uwagę na temat awansu społecznego. Wystawa zabiera widzów w podróż przez historię rodziny Różyckich. Przedstawia opowieści walki o prawa pracownicze, stygmatyzacji pracy fizycznej, nieodpłatnych praktykach, bezrobociu, migracji zarobkowej, wysokich kosztach pracy, chorobie i życiu z renty, śmierci, pracy na czarno oraz poszukiwaniu godności w obliczu biedy i braku sprawczości. Prace nawiązują także do współczesnej historii społecznej Polski.
Wernisaż wystawy Wieczny płomień odbędzie się w piątek (2 sierpnia). Tydzień później, czyli 8 sierpnia odbędzie się otwarcie ekspozycji Namaluj mnie w tej pracy.
Więcej informacji: Hubert Czerepok Wieczny płomień /
Patryk Różycki Namaluj mnie w tej pracy