Aktualności

Wróć

Co trzeba zrobić, żeby zgłosić inicjatywę uchwałodawczą?

2019-04-16 07:16:42
300 osób, mających czynne prawo wyborcze, jest teraz potrzebnych, żeby zgłosić do rady miasta obywatelski projekt uchwały.
MN
Tak samo jak z projektami ustaw, które trafiają do sejmu, tak też z uchwałami w radzie miasta możliwość ich zgłaszania mają nie tylko przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej, ale też zwykli obywatele. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym rada gminy określa w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projektu, z zastrzeżeniem przepisów niniejszej ustawy.

Podczas kwietniowej sesji przyjęta w tej sprawie przez radnych została oddzielna uchwała, która ustala, że do zgłoszenia projektu uchwały potrzebna jest grupa 300 mieszkańców miasta, mających czynne prawo wyborcze, jeśli chodzi o radę miejską, czyli mogących wybierać radnych.

Jednak wszystkie czynność prawne musi realizować powołany specjalnie w tym celu komitet z konkretną nazwą, w której będzie widnieć nazwa inicjatywy. Przykładowo Komitet wybudowania wylania asfaltu na ulicy X. Komitet musi tworzyć grupa co najmniej 10 osób mających bierne prawo wyborcze (mogących zostać wybranymi do rady).

Oczywiście każda z 300 osób popierających projekt musi poświadczyć swoimi danymi: imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania, a także odręcznym podpisem.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl