Kultura i Rozrywka

Wróć

Co się działo w białostockiej kulturze i rozrywce? Podsumowanie 2023 roku

2023-12-27 14:58:41
Rok 2023 Białystok z perspektywy kultury zapamięta długo, ponieważ wydarzyło się naprawdę wiele. Był to rok obfitujący w zupełnie nowe spektakle, wydarzenia i powroty.
BiałystokOnline
Nowości i powroty na kulturalnej mapie miasta

Rok 2023 okazał się ważny dla kulturalnej sceny Białegostoku, wprowadzając nowe wydarzenia i cykle na mapę naszego miasta. W lutym Kino Forum otworzyło pierwszy pokaz w ramach cyklu Krótka historia polskiego kina. Wydarzenie poświęcone jest kultowym produkcjom filmowym z Polski, które wnikliwie rzucają światło na bogactwo naszej kinematografii.

Dwa miesiące później Książnica Podlaska zainaugurowała Gamestok – rewolucyjny cykl wydarzeń poświęconych tematyce gier wideo. Niespodziewanie jednak, druga połowa roku przyniosła kolejny powód do ekscytacji, gdyż 6 grudnia, Książnica Podlaska gościła pierwszą edycję Podlaskiego Nerd Fest. To niezwykłe wydarzenie zjednoczyło społeczność miłośników fantastyki, komiksu, gier planszowych i wszelkich dziedzin geekowskiego świata.

Z kolei 30 września w dawnej Hali Mięsnej przy ul. Bema odbył się wernisaż wystawy Wolność, który przyciągnął prawdziwe tłumy białostoczan. Pod koniec roku, a dokładnie 9 grudnia w naszym mieście otworzyły się podwoje zupełnie nowego teatru, a konkretnie Teatru Wolność. W ramach inauguracji odbyła się premiera jego pierwszej sztuki zatytułowanej Książę.

2023 rok okazał się jednak nie tylko rokiem nowości, ale i również powrotów, gdyż 2 czerwca powróciły Juwenalia. Po czteroletniej przerwie miasto znów kipiało radością, kreatywnością i energią podczas kolorowej studenckiej parady.

Nowości w białostockich repertuarach

W pierwszych dniach 2023 roku, a dokładnie 14 stycznia, scena Uniwersyteckiego Centrum Kultury w Białymstoku ożyła, wzbogacając kulturalną przestrzeń miasta premierą kameralnego spektaklu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Tego dnia premierowo została zaprezentowana Pani Pylińska i sekret Chopina w reżyserii Adama Opatowicza.

W kolejnych miesiącach, a konkretnie 3 marca, Opera i Filharmonia Podlaska zaskoczyła swoją publiczność premierową sztuką oratoryjną Dyptyk wielkanocny, wprowadzając widzów w mistyczną podróż dźwiękową. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki nie pozostał w tyle, gdyż 11 marca na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury został zaprezentowany uwielbiany już przez białostocką publiczność Landschaft.

W drugiej połowie roku, 6 października na deskach Białostockiego Teatru Lalek została przedstawiona Przemiana. W świecie marzeń i symbolizmu aktorzy przenieśli widzów w podróż przez zakamarki ludzkiej duszy. Kulminacją artystycznych premier roku był wieczór 14 grudnia, kiedy Opera i Filharmonia Podlaska zaserwowała swojej publiczności niezapomnianą podróż najnowszym spektaklem Księgi zaczarowanego fletu.

Czerwiec pod znakiem Dni Miasta Białegostoku

Czerwiec stał pod znakiem Dni Miasta Białegostoku. 23 czerwca centrum miasta pulsowało energią, gdy tysiące białostoczan zebrało się na głównym koncercie, na którym wystąpili: Blanka, Viki Gabor, LemON i Michał Szpak.

Z kolei 25 czerwca ulica Kilińskiego stała się areną tanecznych uniesień. Pod parasolkami, między rytmicznymi dźwiękami hitów, centrum miasta ożyło, a mieszkańcy Białegostoku zapomnieli o codziennych troskach, oddając się szaleństwu tańca na miejskiej potańcówce.

Zakończenie imprezy było związane z uhonorowaniem zasłużonych białostoczan, którym wręczone zostały nagrody i wyróżnienia. Na liście laureatów znalazło się kilkanaście osób, których zaangażowanie wnosi niepowtarzalny wkład w rozwój Białegostoku.

Warto przypomnieć, iż w trakcie Dni Miasta Białegostoku odbyła się inna, równie wielka impreza. Disco pod Gwiazdami odbyło się na kampusie Politechniki Białostockiej dokładnie 23 czerwca. Tego dnia białostocka publiczność stanęła przed trudnym wyborem: uczestniczyć w koncercie z okazji Dni Miasta Białegostoku czy też zaszaleć na parkiecie z Disco pod Gwiazdami. Obydwie atrakcje rywalizowały o uwagę białostoczan.

Kogoś straciliśmy i kogoś zyskaliśmy

24 lutego w wieku 84 lat zmarł aktor i reżyser Jerzy Siech. Przez większość swojej kariery związany był z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, gdzie pracował od 1968 roku. Jego wkład w świat teatru objął także założenie Teatru Pro oraz prowadzenie Młodzieżowego Teatru PRO przez 20 lat. Msza żałobna zmarłego artysty odbyła się 3 marca 2023 roku w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku, a Jerzy Siech spoczął na Cmentarzu Farnym.

8 grudnia zmarł Jerzy Tomzik, ceniony muzyk i pedagog z Białegostoku, który przez lata kierował wieloma zespołami i projektami artystycznymi w naszym mieście. Jego wkład w lokalną scenę muzyczną był nieoceniony, a jego Białostockie Studio Piosenki było kolebką wielu artystów, którzy odnieśli sukces na krajowych scenach muzycznych. Pogrzeb Jerzego Tomzika odbył się 16 grudnia, a uroczystość żałobna miała miejsce w Starej Farze. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu w Dojlidach.

1 czerwca Wiktoria Wnorowska została oficjalnie mianowana nową dyrektorką Podlaskiego Instytutu Kultury. Przez ostatnie cztery lata pełniła funkcję dyrektora Domu Kultury w Łapach. Wiktoria Wnorowska będzie zarządzać Podlaskim Instytutem Kultury przez kolejne siedem lat.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl