Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na wydarzenia, organizowane w weekend (10-11.10). Udział we wszystkich jest bezpłatny, na warsztaty edukacyjne obowiązują wcześniejsze zapisy.
Spacer historyczny i warsztaty
W sobotę (10.10) odbędzie się kolejna odsłona spaceru historycznego śladami pamiątek II wojny światowej w Białymstoku. Tematem przewodnim będą zagadnienia militarne oraz los ludności cywilnej. Spotkanie uczestników pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, czas trwania wydarzenia to ok. 60 minut. Przewodnikiem będzie Krzysztof Kukliński.
Zaplanowane są również warsztaty edukacyjne pt. Żołnierskie niezbędniki, dedykowane rodzicom z dziećmi ze spektrum autyzmu W trakcie zajęć uczestnicy poznają poszczególne części munduru, dotkną tkanin z jakich zostały uszyte, a na koniec skompletują żołnierski ekwipunek.
Spotkanie odbędzie się w budynku Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przyjmowane są mailowo (mwilczko@mwb.com.pl) i telefonicznie (nr tel. 536123424). Decydować będzie kolejność zapisów. Obecność opiekunów obowiązkowa. Działanie jest realizowane w ramach projektu Autyzm bliżej. Dostosowanie oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum Wojska w Białymstoku do potrzeb osób z autyzmem.
Będzie też oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji plenerowej 80. rocznica zbrodni katyńskiej znajdującej się na placu Jana Pawła II (naprzeciwko kościoła farnego). Przewodnikiem będzie autorka wystawy Sylwia Trzeciakowska.
- Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku prezentuje opis codziennego życia polskich jeńców. Trudy niewoli rekompensowała im aktywność kulturalno-oświatowa, czy udział w życiu religijnym. Czytano książki, pisano pamiętniki, uczestniczono w pogadankach, odczytach i kursach dokształcających. Od połowy listopada 1939 r. oficerom umożliwiono korespondencję z rodzinami - mówi Sylwia Trzeciakowska.
Muzealny Plac Zabaw
W niedzielę (11.10) odbędą się warsztaty edukacyjne przygotowane w ramach Muzealnego Placu Zabaw. Na zajęcia pt. Ave Caesar! Muzeum zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat. Czas trwania spotkania to 60 minut.
Warsztaty odbędą się w budynku Muzeum przy ul. Kilińskiego 7. Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia przyjmowane są w kasie Muzeum oraz mailowo (esarosiek@mwb), decydować będzie kolejność zapisów.
Zobacz też:
Spacer historyczny,
Oprowadzanie po ekspozycji plenerowej 80. rocznica zbrodni katyńskiej