Co pracodawca powinien zapewnić pracownikowi w czasie upałów?
Temperatura sięga 30°C, a mimo to musisz pracować? Sprawdź, czego w związku z tym możesz wymagać od swojego pracodawcy zgodnie z Kodeksem Pracy.
freerangestock.com
Podczas wysokich upałów zdrowie pracowników jest szczególnie narażone, ponieważ mogą zdarzyć się osłabienia i omdlenia, a nawet udar słoneczny. W związku z tym, zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobligowany, aby w tym czasie zapewnić pracownikom zimne napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Nie ma jednak żadnej regulacji prawnej, która określałaby, czy to miałaby być woda, czy też inny napój.
Obowiązek taki występuje: podczas pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C, a także na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Ponadto każda osoba, wykonująca prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawiona dostępu do bieżącej wody, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie.
Podczas upałów pracodawca jest także zobligowany do dbania o utrzymanie sprawności urządzeń wentylacyjnych bądź klimatyzacyjnych (inspektorzy pracy w czasie kontroli sprawdzają dokumentację dotyczącą konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych). Powinny być także zainstalować rolety lub żaluzje w oknach.
Pomimo nawet najwyższych temperatur, pracownik nie ma prawa odmówienia przyjścia do pracy z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.
- Nie ma górnej granicy temperatury, która zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy nie pozwalałaby na wykonywanie pracy - dodaje przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl