Praca

Wróć

Co nowego na Podlasiu? Sprawdzamy mapę zawodów i kwalifikacji

2015-12-18 00:00:00
Podlasie od kilku lat intensywnie się rozwija. Mimo to liczba mieszkańców wciąż spada - głównie w wyniku migracji w poszukiwania zatrudnienia. Są jednak zawody pożądane na tutejszym rynku pracy.
pixabay.com
Liczba mieszkańców Podlasia zmniejsza się. Pod koniec 2013 roku mieszkało tu 1 mln 195 tys. osób, czyli o 3,7 tys. osób mniej niż rok wcześniej. O spadku zadecydował fakt, że wielu młodych ludzi wyjeżdża stąd, by szukać lepszej pracy, zarobków i życia. Innym powodem był też ujemny przyrost naturalny.

Kto nie powinien się martwić o pracę?

Na Podlasiu o pracę nie muszą się martwić przede wszystkim osoby z wykształceniem technicznym i informatycznym (najwięcej ofert skierowanych jest do programistów).

Wiele osób decyduje się też na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Na Podlasiu mamy najwięcej firm w takich branżach jak: handel detaliczny, roboty budowlane specjalistyczne, transport lądowy i rurociągowy oraz opieka zdrowotna. Zauważono też, że powiatowe urzędy pracy oraz lokalne internetowe serwisy pośrednictwa pracy specjalizują się w rekrutacji dwóch grup zawodowych – pracowników usług i sprzedawców oraz robotników przemysłowych i rzemieślników. Z zatrudnieniem nie powinni też mieć handlowcy, sprzedawcy, doradcy klienta, kucharze i kelnerzy. Jak podaje raport, wiele propozycji skierowanych jest też do agentów ubezpieczeniowych, opiekunów osób starszych, techników prac biurowych czy magazynierów. Poszukiwani są również murarze, monterzy okien i osoby zajmujące się ociepleniem budynków.

W 2013 roku średnie zarobki na Podlasiu wynosiły 3432,7 zł brutto i były o 11,5% niższe niż miesięczne wynagrodzenie w kraju. Najwyższa średnia płaca w regionie występuje w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa i wynosi 147,5% średniej wojewódzkiej, zaś najniższa dotyczy działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej – 61,7% średniej wojewódzkiej.

Wojewódzki Urząd Pracy podaje, że na Podlasiu największy popyt na pracę (w 2014 roku) był we wrześniu i lipcu, zaś najmniejszy w styczniu i grudniu. Z kolei największa podaż pracy, czyli odsetek mieszkańców regionu w wieku produkcyjnym, znajduje się na terenie powiatu białostockiego (12,3%), najmniejsza natomiast w powiecie sejneńskim (1,7%). Najwięcej ofert zatrudnienia w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest w powiecie augustowskim.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl