Dom

Wróć

Co musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania od dewelopera

2015-08-14 00:00:00
Niedostateczna ostrożność przy wyborze lokum, uleganie pokusom i brak weryfikacji niektórych informacji mogą sprawić, że wymarzone mieszkanie stanie się balastem.
glowimages.com
Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wywołuje ona także wiele obaw - skomplikowane umowy, strach przed powierzeniem oszczędności życia i niepokój, że wyobrażenia nie pokryją się z rzeczywistością.

- Budowanie relacji na linii deweloper – inwestor wymaga jasnych zasad i wzajemnego zaufania. Dokładne sprawdzenie, komu powierzamy pieniądze i nasze marzenia o bezpieczeństwie nie powinno zatem dziwić – mówi przedstawiciel White Stone Development.

Zdolność kredytowa

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie naszej zdolności kredytowej, jasnym ram finansowych, oczywiście z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania czy ewentualnym wkładem własnym.

Lokalizacja, czyli mieszkanie z przyszłością

Złotą zasadą wyboru lokalizacji jest sprawdzenie sąsiedztwa, a następnie oszacowanie czasu dojazdu do pracy. Należy zorientować się także, jaki jest plan zagospodarowania okolicznych działek, jak wygląda dostępność sklepów, parków, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, aptek czy punktów rozrywkowo-usługowych. Tutaj także szczególną uwagę powinniśmy poświęcić planowanym zmianom.

Sprawdzony deweloper

O wiarygodności dewelopera świadczą: jego doświadczenie, wcześniejsze realizacje, przynależność do organizacji branżowych, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne są również: kondycja finansowa, pozwolenie dewelopera na budowę oraz opinie klientów, które znajdziemy np. na forach internetowych

Dni otwarte i specjalne rabaty

W wyborze właściwego mieszkania mogą pomóc organizowane przez deweloperów dni otwarte, podczas których możemy obejrzeć nieruchomość i uzyskać atrakcyjne rabaty. Zawsze warto jest negocjować ostateczną cenę.

Umowa rezerwacyjna - zaufanie albo pułapka

Niewielu deweloperów decyduje się na brak umowy rezerwacyjnej, w przypadku której rezygnacja z mieszkania nie wiąże się ze stratą pieniędzy. Należy się zatem zorientować, czy będziemy zawierać taką umowę i czy jest ona połączona z umową przedwstępną oraz jakie są konsekwencje jej zerwania.

Dokumenty dla banku, czego potrzebujesz

Po zapadnięciu decyzji o zakupie danego mieszkania należy wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty - prawomocne pozwolenie na budowę, dokument potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji.

Rachunek powierniczy - otwarty czy zamknięty?

Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. Lepszym rozwiązaniem dla młodego inwestora jest wybór zamkniętego rachunku powierniczego. Oznacza to, że pieniądze inwestora deweloper uzyska dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania.

Otwarty rachunek powierniczy oznacza systematyczne przekazywanie środków finansowych deweloperowi po weryfikacji każdego etapu. Jeśli okaże się, że budowa nie zostanie zakończona, wcześniejsze transze mogą nie wrócić do inwestora.

Umowa, czyli jak nie popełnić błędu

Umowa przedwstępna oraz umowa deweloperska to największy stres dla młodych inwestorów. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na inwestora, już po zakończeniu przedsięwzięcia, prawa odrębnej własności lokalu.

Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a koszty sporządzenia umowy spadają tak samo na dewelopera, jak i nabywcę mieszkania. Co ważne, jest ona także podstawą wpisu do księgi wieczystej. Przed podpisaniem warto dokładnie ją sprawdzić, zasięgnąć porady specjalisty i upewnić się, że nie ma w niej niczego, co może budzić wątpliwości.

Finansowanie, czyli pomocny deweloper

Niektórzy deweloperzy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji. Klienci mogą otrzymać pakiet deweloperski, a doradca indywidualnie – w imieniu inwestora – negocjuje obniżenie oprocentowania z bankiem. Doradca wypełnia również wszystkie niezbędne dokumenty.

Oddanie i wykończenie mieszkania

Mieszkanie można otrzymać w stanie deweloperskim lub pod klucz. W tym pierwszym przypadku należy sprawdzić, co oznacza stan deweloperski i ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wykańczanie wnętrza.

Ważna jest także znajomość daty ukończenia inwestycji. Pozwoli to na zaplanowanie przeprowadzki i załatwienie wszystkich niezbędnych spraw.

Odbiór kluczy – nigdy samodzielnie

Po odbiorze kluczy podpisywana jest zazwyczaj umowa ostateczna. Przed złożeniem podpisów na stosownych dokumentach trzeba dokładnie skontrolować stan mieszkania i sprawdzić, czy zgadza się z tym, co zawarto w umowie.

Na pewno nie należy odbierać kluczy tego samotnie. Po odbiór mieszkania można przyjść z fachowcem, który sprawdzi, w jakim stanie jest lokum, lub bliską osobą, która trzeźwym okiem sprawdzi umowę, sprawdzi mieszkanie i utwierdzi w przekonaniu, że wszystko się zgadza.

Jeszcze jeden krok

Następnie należy złożyć wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku i założenie księgi wieczystej. Jest to ważne dlatego, że do momentu dostarczenia wpisu do banku, który udzielił kredytu, będzie on obciążał kredytobiorcę dodatkowymi kosztami kredytu (w ramach zabezpieczenia wierzytelności).

Teraz pozostaje tylko cieszyć się nowym mieszkaniem, snuć plany na przyszłość i mieć pewność, że wszystko zostało zapięte na ostatni guzik.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl