Papier
Polska ma najlepsze wyniki recyklingu na papierze - do 90% odpadów papierowych jest z powodzeniem poddawanych recyklingowi. Ale możemy zrobić to tylko 7 razy, a następnie struny papieru są zbyt krótkie, aby można było dalej je przetwarzać. Co najczęściej kupujemy z makulatury? Zeszyty, czasopisma, papier toaletowy, pudełka i różne opakowania papierowe - tylko do jaj. Produkuje się również tekturę, która służy do izolacji termicznej.
Plastik
Z tworzyw sztucznych, takich jak opakowania jogurtowe, różne plastikowe kosmetyki, torebki foliowe, saszetki itp., są wykonywane dźwiękoszczelne ściany wokół autostrad lub materiały przypominające drewno. Ławki w parku, na których siedzisz lub plac zabaw, na którym gra twoje dziecko – wszystko to może pochodzić z mieszanego plastiku. Nawet twoje plastikowe okna lub zadaszenie.
PET butelki
Butelki PET są używane do produkcji nowych butelek PET lub włókien silanowych. Co to jest włókno silanowe i czy jest dobre? Stosuje się je na przykład do produkcji wnętrz samochodowych, śpiworów i kurtek,
bluz polarowych lub wyściółek, lub powłok.
Szkło
Szkło jest niesamowite, ponieważ może być praktycznie poddane recyklingowi w nieskończoność. Większość szklanych butelek, z których korzystamy, jest już częściowo wykonana ze szkła z recyklingu. Są to głównie butelki na napoje - do piwa lub wody mineralnej, ale są również używane do produkcji szklanych dekoracji i wazonów. W Polsce recykling szkła sięga nawet 70%.
Gruz budowlany
Nie tylko komunalne, ale także odpady pochodzące z przebudowy domów i mieszkań, mogą być poddane recyklingowi. Pozostałości cegieł, betonu, tynków, dachówek lub niedziałających przewodów elektrycznych są starannie przetwarzane na placach składowych. Taki materiał z recyklingu może być następnie wykorzystany do konsolidacji dróg - jako materiału bazowego lub w ogrodzie - jako pełnego zamiennika naturalnych materiałów.
Sortowanie odpadów ma ogromny sens. Tak wiele rzeczy powstaje z codziennej konsumpcji bez zużywania surowców z naszej Ziemi. Oczywiście, spróbuj dowiedzieć się, ile recyklingu masz w swojej okolicy!