Co dalej z Xylopolis? Inwestycja może stanąć pod znakiem zapytania
Nad flagowym projektem województwa podlaskiego zebrały się czarne chmury. Chodzi o Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis w Wasilkowie. Czy inwestycja zostanie ukończona na czas? Sprawdzamy szczegóły.
Wiz. mat. WXCA
Przypomnijmy, że Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis to powołana na początku ubiegłego roku placówka kultury podlegająca samorządowi województwa. Obecnie jest instytucją w organizacji.
Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis ma być miejscem nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów drewna. Jego zadaniem będzie promowanie sztuki oraz gospodarki opartej o ten naturalny surowiec. Koncepcja przewiduje trzy obszary działalności centrum: obszar wystawienniczy, edukacyjno-naukowy oraz obszar wsparcia biznesu. Xylopolis powstaje na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Finał inwestycji przewidziany jest na koniec 2027 r.
Xylopolis. Flagowy projekt województwa podlaskiego
Obawy o dalsze losy inwestycji wyraził w czerwcu bieżącego roku na antenie Radia Nadzieja członek zarządu województwa Jacek Piorunek. Całość miała być finansowana ze środków unijnych. Jak się okazuje, z unijnej puli samorząd podlaski uzyskał dofinansowanie w kwocie 26 milionów euro. Taka suma, zdaniem Jacka Piorunka jest za mała.
- Jeśli posłuchać fachowców i realnie spojrzeć na to, że trzeba uzbroić teren w infrastrukturę, budynki, które będą służyć całemu przedsięwzięciu, amfiteatr itd., to wszystko będzie kosztować około 250 milionów złotych - mówił Jacek Piorunek podczas rozmowy w Radiu Nadzieja. Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis było pomysłem poprzedniego zarządu województwa.
Zdaniem członka zarządu województwa podlaskiego różnica między otrzymanym dofinansowaniem, a realnym kosztem jest spora. To może stać się realnym powodem przestoju nad projektem w Wasilkowie.
- Wierzę, że jeśli samorząd będzie musiał dopłacić powiedzmy 10-15 milionów, to jesteśmy w stanie to robić. Jeśli mamy dopłacić 115 milionów, a dopiero przetarg pokaże nam ile to będzie w rzeczywistości kosztować, to dopiero zdecydujemy czy będziemy to budować. Ja powiem szczerze, że dobrze byłoby mieć takie muzeum, bo jest to dodatkowa atrakcja turystyczna w regionie, ale ona musi być na miarę możliwości województwa - podkreślał podczas czerwcowej wypowiedzi w studiu Radia Nadzieja Jacek Piorunek.
To nie koniec kłopotów
W ostatnim czasie Xylopolis przeszło audyt finansowy. Po zaprezentowaniu wyników zarząd województwa podjął decyzję, że dotychczasowy dyrektor instytucji Tomasz Szeweluk zostanie zwolniony z piastowanego stanowiska. Wyniki audytu jednoznacznie wykazały niegospodarność finansową. Tomasz Szeweluk kierował Xylopolis od stycznia 2024 roku.
Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w konkursie. Do tego momentu pełniącym obowiązki dyrektora centrum będzie Piotr Glinka.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl