Aktualności

Wróć

Ciężka sytuacja na granicy. Sytuacja finansowa nie pozwoliła na podstawy dla służb

2023-07-14 15:13:58
Oficjalnie została otwarta wystawa plenerowa Policja Państwowa w ochronie granicy wschodniej II Rzeczypospolitej 1923-1926. Jest inauguracją obchodów 104. rocznicy powołania do życia Policji Państwowej.
Daria Lickiewicz
Powstanie wystawy jest związane z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy objęcia przez Policję Państwową służby granicznej na wschodnich terenach państwa polskiego. Jest zarazem inauguracją 104. rocznicy powołania do życia Policji Państwowej.

Została utworzona z inicjatywy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, a myślą przewodnią przedsięwzięcia było przedstawienie tego tematu mieszkańcom miasta, a także wszystkim Polakom.

- Województwo podlaskie stoi przy granicy i każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda sytuacja teraz. Trzeba więc przypomnieć mieszkańcom Polski, że już 100 lat temu Policja Państwowa pełniła służbę na granicy. Była to trudna służba w warunkach prowizorycznych, jednak Policja Państwowa podjęła się temu zadaniu. Przez 3 lata stali na granicach, strzegąc jej od dywersantów sowieckich, bolszewickich, a także od przemytników i innych grup, które próbowały przedostać się na nasze tereny - mówi Marek Jedynak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Ekspozycja składa się z fotografii pozyskanych przede wszystkim z zasobów Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Muzeum Wojska w Białymstoku. Zostały także otrzymane z prywatnych kolekcji białostoczan oraz podinspektora Jacka Walaszczyka.

Fotografie przedstawiają materiał z czasów formowania bezpieczeństwa wewnętrznego II Rzeczypospolitej. Zgromadzone ujęcia pokazują z jakimi problemami mierzyli się funkcjonariusze ówczesnej policji na polsko-litewskiej, polsko-łotewskiej i polsko-sowieckiej linii granicznej w latach 1923-1926.

Ich zakwaterowaniem były ciasne i wilgotne ziemianki, a także zbutwiałe, stare szopy lub baraki. Posiadali niedobory umundurowania, obuwia, a także podstawowego ekwipunku dla służb. Na to wszystko nie pozwalała ówczesna sytuacja finansowa państwa, mimo że był to warunek konieczny do ich funkcjonowania. Wystawa jest więc urywkiem historii polskiej, a także hołdem dla Polskiej Policji, która do dnia dzisiejszego staje w obronie naszych obywateli.

Obchody z okazji 104. rocznicy powołania do życia Policji Państwowej rozpoczną się w niedzielę (16.04) o godz. 11:00 w Archikatedrze. O godz. 12:00 na centralnym placu Białegostoku odbędzie się wspólne świętowanie. Policja zaplanowała atrakcje dla najmłodszych.

Więcej informacji: 104. rocznica powstania Policji Państwowej
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl