Cieszą oczy białostoczn i turystów. Pierwsze łąki już kwitną
Zakwitły pierwsze w tym sezonie białostockie łąki kwietne. Pola białych złocieni i żółtej gorczycy już cieszą oczy mieszkańców Białegostoku. W tym sezonie powierzchnia miejskich łąk powiększona została do ponad 7 ha.
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Białystok kwitnie
W tym roku nowe łąki kwietne w Białymstoku, poza ubiegłorocznymi lokalizacjami, pojawią się m.in. na Placu Dmowskiego (łąka kwietna jednoroczna – 1,2 tys. m2), ul. ks. J. Popiełuszki (przedłużenie istniejącej łąki kwietnej bylinowej do ul. Upalnej – 2,3 tys. m2), ul. gen. N. Sulika (łąka kwietna wieloletnia – 4000 m2) czy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego (łąka kwietna wieloletnia – 1920 m2).
Łąki powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Tereny te są obsadzane tradycyjnymi odmianami roślin kwitnących. Zakładane są także pola rzepakowe i słonecznikowe. W tym roku słoneczniki będą rosły w trzech piętrach. Od strony jezdni – odmiany karłowe, w środku półkarłowe i w centralnej części ronda czy placu – słoneczniki normalnej wysokości. Na mniejszych rondach i placach będzie obowiązywał dwupiętrowy system nasadzeń. Ta zmiana zapewni lepszą prezentację roślin i pozwoli kierującym samochodami podziwiać całą przestrzeń łąk. Spowoduje też poprawę widoczności.
Kwitnące łąki będą zmieniały się w czasie całego sezonu, np. po przekwitnięciu gorczycy na ulicy gen. W. Sikorskiego zakwitną kolejne rośliny z wysianej wiosną kolorowej mieszanki bylinowej z wsiewką roślin jednorocznych.
– Białostockie łąki kwietne są ważnym punktem w naszej przestrzeni miejskiej. Warto jednak doceniać nie tylko ich walory estetyczne, ale też zwrócić uwagę na kwestie związane z oczyszczaniem powietrza, zatrzymaniem wody i zapobieganiem erozji gruntu, ochroną przyrody, czy bioróżnorodnością – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
Tworzenie łąk kwietnych jest realizowane w ramach umowy: Założenie i pielęgnacja łąk kwietnych wieloletnich bylinowych, łąk/pól sezonowych oraz renowację zieleńców w pasach drogowych i na działkach gminnych na terenie miasta Białegostoku, obowiązującej od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r.
Można mieć własną łąkę kwietną
Teraz każdy może mieć własną łąkę kwietną. Można ją założyć w ogrodzie czy w donicy na balkonie. W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego czytelnicy otrzymują specjalny dodatek „Chwalcie łąki!, w którym można przeczytać m.in. o białostockich łąkach kwietnych. Dodatek poświęcony jest przeciwdziałaniu suszy, sposobom na zatrzymanie wody, korzyściom łąki kwietnej oraz zmianie w krajobrazie miast, prowadzących proekologiczną i zrównoważoną politykę dotyczącą zieleni. Do czasopisma dołączony jest również prezent – saszetka z nasionami najpiękniejszych roślin łąkowych do samodzielnego wysiania.
Jak informuje Departament Komunikacji Społecznej, Miasto Białystok ma do rozdania 150 egzemplarzy tygodnika wraz z dodatkiem i nasionami. Od jutra (9 czerwca) w godz. 10.00 – 18.00 chętni mogą je odebrać w Multimedialnym Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich, przy ul. J. Kilińskiego 1.
Przy odbiorze należy zachować reżim sanitarny: zakryć nos i usta, zdezynfekować ręce. W pomieszczeniu może przebywać tylko jeden interesant.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl