Cicho...sza... w drodze. Projekt zawitał do mniejszych podlaskich miejscowości
Teatr Dramatyczny zakończył realizację projektu Cicho...sza... w drodze. Spektakl został wystawiony w siedmiu miejscowościach województwa.
Teatr Dramatyczny
„Cicho… sza…” w drodze to projekt, dzięki któremu mieszkańcy miejscowości bez działającego teatru instytucjonalnego mieli umożliwiony kontatk z aktorami oraz bezpłatne pokazy spektakli dla całych rodzin, w tym również dla dzieci ze spektrum autyzmu.
– Cieszę się, że dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu województwa podlaskiego udało się zrealizować projekt „Cicho…sza… w drodze”. Możliwość prezentacji spektaklu w różnych miejscowościach była dla całego zespołu inspirującym doświadczeniem. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie jeszcze wiele okazji do wystawiania naszych spektakli w mniejszych miastach naszego województwa – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
Spektakl m.in. w Bielsku, Sokółce czy Sejnach
Celem projektu była prezentacja przedstawienia „Cicho…sza…” w miejscowościach, w których nie funkcjonuje teatr instytucjonalny: Bielsk Podlaski, Gródek, Sokółka, Sejny, Grajewo, Łapy i Zambrów. Wszystkie pokazy spektakli były bezpłatne.
– Projekt „Cicho…sza… w drodze” uświadomił mi, że w różnych ośrodkach poza Białymstokiem jest ogromna potrzeba spotkania z teatrem. Widownia przychodzi i chce się z nami spotykać, integrować. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Poza tym uczestniczenie w wydarzeniu, w którym biorą udział moi koledzy z teatru, jest bardzo mobilizujące i wspaniale jest działać wspólnie – podsumowuje Monika Zaborska, aktorka Teatru Dramatycznego.
Cicho...sza... dostosowana do osób ze specjalnymi potrzebami
– Projekt „Cicho… sza.. w drodze” niesie bardzo dużą wartość nie tylko dla wszystkich dzieci, lecz także dla młodzieży i dorosłych ze specjalnymi potrzebami. Jest on dostosowany do ich potrzeb: spokojny, przewidywalny, ze wspaniałą muzyką. Ze względu na to, że jest w nim pewna przewidywalność, dzieci mogą spokojnie przyjść na spektakl bez słuchawek wyciszających. Na potrzeby przedstawienia powstały karty pracy, które nauczyciele mogą wykorzystać podczas zajęć z dziećmi – stwierdza Magdalena Łuckiewicz-Oleńska, pedagog specjalny, z którą współpracowaliśmy przy realizacji projektu.
Widzowie po każdym spektaklu otrzymali karty pracy. Te materiały edukacyjne w przystępny sposób wprowadzają dzieci w świat teatru. Zadanie zakładało również przeprowadzenie warsztatów „Teatr dla wszystkich” dla nauczycieli i animatorów kultury.
Odbyły się również warsztaty
– Ciekawym doświadczeniem były też warsztaty prowadzone wspólnie z aktorami Teatru. Dużo wniosły do mojej pracy, bo okazuje się, że bardzo podobne ćwiczenia stosuję w codziennej pracy, treningu umiejętności społecznych, czy nawet w klasach szkolnych wykorzystuję te same ćwiczenia, które wykonują aktorzy, przygotowując się do spektaklu – zauważa Magdalena Łuckiewicz-Oleńska.
Realizacja projektu „Cicho…sza… w drodze” spotkała się z pozytywnym odbiorem. Nauczyciele bardzo docenili zorganizowane warsztaty, które prowadzili aktorzy z pedagogiem specjalnym.
– Pomysł na organizację tego projektu był świetny. Szczególnie doceniam zorganizowane warsztaty dla nauczycieli. Był to mile spędzony czas, wypełniony ciekawą wiedzą praktyczną i ćwiczeniami. Szkolenie bardzo otwiera nawet osobę dorosłą, pozwala zajrzeć w obszary, które są zamknięte, podjąć próbę spojrzenia w swoje wnętrze. Na uznanie zasługują prowadzący zajęcia – aktorzy oraz pedagog specjalny. Ich profesjonalizm i sposób przekazywania wiedzy zrobił na mnie wrażenie. Oby pojawiało się więcej tego typu inicjatyw – podsumowuje nauczycielka z Sokółki.
Portal BiałystokOnline patronował temu wydarzeniu
MZ
24@bialystokonline.pl