- Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów - tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski co roku sadzi się ok. 30 mln sadzonek - przekonuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Ekologiczna choinka na święta
Drzewka od leśników cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są przecież świeże, pachnące i ścięte tuż przed sprzedażą, a i cena jest bardzo atrakcyjna. W nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5 m zapłacimy od 30 do 60 zł brutto. W ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano ponad 9 tys. choinek. To może cieszyć, bo wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska.
Leśnicy zachęcają do zakupu żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych. Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia, akurat na Boże Narodzenie.
Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo - jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce - posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.
Drzewka z plantacji
Drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni - plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi) lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna.
- We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity, który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7-8 lat, gdy osiągną wysokość 3-3,5 m - dodaje Jarosław Krawczyk.
Weekendowa akcja
Najwcześniej, bo już 1 grudnia, sprzedaż choinek rozpoczęło Nadleśnictwo Giżycko, jednak większość nadleśnictw zacznie sprzedaż bożonarodzeniowych drzewek 17 grudnia. Choinkę będzie można kupić także przed świętami prawosławnymi.
Już w weekend (15-16 grudnia) na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka (15 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa) przygotowywana jest specjalna akcja.
Wszyscy chętni - całe rodziny i pojedyncze osoby - którzy przyjadą na plantację, sami będą mogli wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu. Akcja potrwa w godz. 9.00-14.00.
Podobną akcję Lasy Państwowe zorganizowały w 2013 r. - cieszyła się ona dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców.
Szczegóły:
Choinka prosto z lasu