Chłodny początek tygodnia i pierwsze prognozy na rok 2015
Pierwszy poniedziałek nowego roku będzie chłodny i wietrzny, nie zabraknie także przejaśnień. Synoptycy prognozują, jakiej pogody możemy spodziewać się w 2015 roku.
freedigitalphotos.net/dan
Poniedziałek (5.01) będzie pochmurny, choć nie zabraknie przejaśnień. W godzinach wieczornych możemy spodziewać się słabych opadów śniegu. Temperatura w ciągu dnia będzie wahać się od -3°C do -1°C. W nocy spadnie do -5°C. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie od 992 hPa do 994 hPa i będzie dalej wzrastać. Wiatr porywisty - około 22 km/h.
Jaki będzie 2015 rok
Prognozy dotyczące miesięcznych odchyleń od średnich dostarcza nam amerykański model CFS emitowany przez państwową agencję NOAA. Wg niego styczeń będzie nieco cieplejszy niż to zwykle bywa - średnia temperatura na poziomie około 2°C w ciągu dnia, nocą niewielki mróz. Ma być także nieco bardziej deszczowo niż zwykle. Syberyjskich fal mrozów nie powinniśmy się zbytnio obawiać.
Meteorolodzy z NOAA podają, że luty będzie dość ciepły, ale i bardziej mokry. Wartości na naszych termometrach będą zbliżone do styczniowych, a pod koniec miesiąca nieco wyższe.
Marzec będzie typowy. Pojawi się zatem kilka dni ciepłych, zwiastujących wiosnę oraz zapewne kilka bardziej zimowych. Słupki rtęci zwykle będą wędrować w najcieplejszej porze dnia do poziomu powyżej 5°C.
Pogoda w kwietniu będzie podobna do tej w poprzednich latach. Oznacza to temperatury maksymalne rzędu 10°C-15°C.
Maj nie zachwyci. Na ten miesiąc przewidziano pierwsze w 2015 roku meteorologiczne nieprzyjemności - będzie bowiem zimniej niż zwykle - nawet o 2°C-3°C. Najczęściej będziemy zatem mieli do czynienia z temperaturami maksymalnymi nieco poniżej 20°C.
W czerwcu może być więcej deszczu niż zwykle, co prawdopodobnie oznaczać będzie częste burze. Temperatury będą średnie dla tej pory roku - nieco ponad 20°C.
Czekają nas upały
Według naukowców 2015 rok ma być kolejnym najcieplejszym w historii. W lipcu możemy zatem z radością oczekiwać kolejnego okresu przyjemnych, wysokich temperatur - zapewne także i upałów. W sierpniu najbardziej prawdopodobną opcją będą temperatury od 20°C do 25°C w najcieplejszej części dnia. Należy liczyć się także z występowaniem silnych letnich opadów.
Meteorolodzy spekulują, że jeśli sprawdzą się prognozy na wiosnę i lato 2015, to i jesień będzie ciepła i przyjemna. Jeśli zaś chodzi o pogodę, jaka czeka nas w miesiącach zimowych, to jest to zbyt odległy czas, by móc cokolwiek stwierdzić.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl