Nauka

Wróć

Chińczycy przyjechali do Białegostoku. Co tu robią?

2018-07-06 07:59:56
Na Politechnice Białostockiej już czwarty raz odbywa się Międzynarodowa Letnia Szkoła Logistyki. Chińczycy przyjechali do nas, by się uczyć.
Politechnika Białostocka
Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej wraz z Zhejiang University Ningbo lnstitute of Technology już po raz 4. organizuje Letnią Szkoły Logistyki. W tym roku białostocka uczelnia gości u siebie 27 studentów z Chin i dwóch tamtejszych nauczycieli.

W tym roku szkoła potrwa od 2 do 15 lipca. 4 lipca odbyła się jej uroczysta inauguracja. Tegorocznym tematem przewodnim jest Nowy Jedwabny Szlak.

- To inicjatywa, która faktycznie się rozwija. W ramach Nowego Jedwabnego Szlaku ustanawia się coraz więcej połączeń. Przedsiębiorstwa z państw znajdujących się na tym szlaku czynią duże wysiłki, żeby zaistnieć na rynku chińskim czy w krajach przyległych do korytarza – mówi koordynatorka Międzynarodowej Szkoły Letniej Logistyki dr Katarzyna Anna Kuźmicz. - Nie chodzi przecież tylko o to, żeby połączyć Chiny z Europą, ale także, by usprawnić ruch towarów między krajami leżącymi na tym szlaku. Dużo się w tym temacie dzieje i chcielibyśmy, aby nasi studenci również byli do tego przygotowani - dodaje.

Goście z Chin uczestniczą w organizowanych na Politechnice Białostockiej wykładach, ćwiczeniach oraz wizytach studyjnych. W planach jest odwiedzenie wielu dużych lokalnych przedsiębiorców np. Browaru Dojlidy, SaMaszu, firmy AC czy Mlekovity.

W tym samym czasie co Szkoła Letnia Logistyki na wydziale Inżynierii Zarządzania odbywają się zajęcia dla osób, które studiują w języku angielskim. Słuchaczami w ramach projektu LogMan 2 są studenci z Kirgistanu, Kazachstanu, Butanu, Ukrainy, Białorusi, Algierii, Indii, Ghany, Chin i Polski.

- Tego lata jest na naszym Wydziale bardzo międzynarodowo. W związku z tym nasi chińscy goście będą mieli możliwość wymiany kulturowej nie tylko z polskimi studentami, ale też ze studentami z rożnych krajów. Myślę, że będą mogli nauczyć się przede wszystkim współpracy – bo wiadomo, że inżynier musi umieć współpracować. Wszyscy uczestnicy naszych letnich zajęć są w jakimś kontekście powiązani z Nowym Jedwabnym Szlakiem, więc każdy będzie miał okazję przygotować się merytorycznie, ale też znaleźć tematy do przyszłych badań, do współpracy czy pomysłu na biznes – mówi Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Joanna Ejdys.

W przyszłym roku Letnia Szkoła Logistyki odbędzie się w Chinach, pojadą tam wówczas nasi studenci (około 30 osób).
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl