Aktualności

Wróć

Chciał wręczyć policjantowi łapówkę, stanie przed sądem

2012-04-18 00:00:00
Chcąc uniknąć mandatu 56-latek próbował wręczyć policjantowi łapówkę. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. W bieżącym roku w województwie podlaskim odnotowano 5 takich przestępstw. Kodeks Postępowania Karnego mówi, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa korupcji, ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub policję. Dla instytucji państwowych i samorządowych jest to obowiązek prawny.
KWP Białystok
W miejscowości Leopoldowo funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy na warszawskich numerach rejestracyjnych. Jego kierowca wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej jadący przed nim inny pojazd, a potem próbował nakłonić policjanta, by odstąpił od czynności służbowych oferując mundurowemu 100 zł, za tak zwane przymknięcie oczu. Mężczyzna został zatrzymany i za swoje postępowanie odpowie teraz przed sądem.

Korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze. Kara dotyczy zarówno osoby oferującej, jak i przyjmującej korzyść majątkową lub osobistą. W zależności od wagi przestępstwa karą może być grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 12. Sąd może także orzec tzw. środek karny w postaci: pozbawienia praw publicznych, zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, podania wyroku do publicznej wiadomości czy wreszcie świadczenia pieniężnego na określony cel społeczny. Sąd może również orzec przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa oraz korzyści (lub ich równowartości), jakie sprawca osiągnął, choćby pośrednio z przestępstwa korupcyjnego.

W 2011 r. w województwie podlaskim policja ujawniła 64 takich przestępstw, natomiast w pierwszym kwartale tego roku było ich 5. Trudno oszacować ile propozycji wręczenia łapówki spotkało się z pozytywną odpowiedzią.
E.S.