Aktualności

Wróć

Chcesz oddać głos? Musisz być na miejscu

2018-10-15 10:37:31
Zbliżające się wielkim krokami wybory samorządowe odbędą się po sporych zmianach w kodeksie wyborczym. Dotknęły one także instytucję głosowania korespondencyjnego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Nieobecni tracą szansę

Nowelizacja kodeksu wyborczego przeprowadzona na początku tego roku sprawiła, że najbliższe wybory będą wyglądać zgoła inaczej niż dotychczasowe. Prócz np. wprowadzenia drugiej komisji, dość mocno zmieniono zasady głosowania korespondencyjnego.

Początkowo w ogóle był pomysł, żeby znieść taką możliwość, ale po dużych protestach zostawiono ją, chociaż w okrojonej formie. Do tej pory mogły to robić osoby niepełnosprawne (nawet w lekkim stopniu), seniorzy oraz osoby mieszkające za granicą. Teraz uprawnieni są tylko obywatele z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, ale zgłosić to do komisarza wyborczego musieli do 15 dni przed wyborami, czyli do 6 października. Dodatkowo pojawiła się możliwość głosowania przez pełnomocnika wyborczego, który figuruje w rejestrze wyborców dla konkretnej gminy. Ta opcja dotyczy także osób po 75. roku życia. Jednak termin składania wniosków tutaj także minął - 12 sierpnia.

Musimy więc pamiętać, że jeśli chcemy oddać głos w najbliższych wyborach, a nie obejmują nas powyższe warunki, to w komisji obwodowej musimy stawić się osobiście. Jeśli tego dnia będziemy na wyjeździe, to niestety stracimy szansę decydowania.

Głosuj tam, gdzie mieszkasz

Inaczej sprawa wygląda, kiedy na stałe mieszkamy w mieście innym niż to, w którym jesteśmy zameldowani. Wówczas mamy możliwość zapisania się do rejestru i tu uwaga – czas na to jest do 16 października włącznie. Możemy to zrobić online na portalu obywatel.gov.pl albo w urzędzie gminy, w której chcemy głosować. Żeby dokonać tego przez internet potrzebujemy profilu zaufanego, ale założenie go trwa kilka minut, a potrzebne będzie nam tylko konto internetowe w banku (do potwierdzenia tożsamości, profil zaufany jest darmowy).

Należy sprawdzić, czy nasz bank ma możliwość założenia profilu zaufanego. Jeśli tak wystarczy się zalogować się na swoje konto bankowe, wyszukać formularz założenia profilu zaufanego, wypełnić go i wysłać. Od razu będziemy mieć możliwość skorzystania z niego podczas rejestracji jako wyborca. Żeby to zrobić, warto wcześniej przygotować sobie kilka rzeczy:

- login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy,
- skan lub zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości — np. dowodu osobistego lub paszportu.

Wybieramy obwód wyborczy, w którym mieszkamy i rejestrujemy się. Decyzję dostaniemy w ciągu 3 dni.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl