Kultura i Rozrywka

Wróć

Chcą upamiętnić Norę Ney. Czy gwiazda kina będzie miała swoją ulicę?

2016-02-22 13:48:52
Przed nami 5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, które co roku w marcu odbywają się w naszym mieście. Tegoroczną matroną wydarzenia będzie wychowana w Białymstoku, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego - Nora Ney.
Fanpage Dziew/Czyny
- Chcemy przypomnieć tę zapomnianą przez lata, a ważną dla historii miasta, a także dla historii kobiet postać. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Nory - przypominają organizatorzy imprezy.

Planują wystąpić do miasta z pomysłem, by Nora Ney została matronką jednej z ulic w Białymstoku. Głównym punktem tegorocznych Dziew/czynów będzie zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą, aby nazwać ulicę imieniem Nory Ney. Podpisy będą zbierane przez cały miesiąc. Musi być ich co najmniej 1 tys., aby pismo mogło być procedowane.

Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, urodziła się w 1906 roku w niewielkiej wsi Sielachowskie położonej niedaleko Białegostoku. Przed I wojną światową wyemigrowała z rodziną do Baku w Azerbejdżanie, do kraju wróciła po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. W 1921 roku rozpoczęła w Białymstoku naukę w prywatnym gimnazjum Druskina. Po zdaniu matury w 1925 roku uczyła się w warszawskim Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. W stolicy rozpoczęła swoją karierę aktorską, grając w filmach i występując w kabarecie. Okrzyknięto ją Królową Polskiego Ekranu. Karierę przerwała po narodzinach córki Joanny w 1935 roku i nigdy już nie wróciła do wielkich ról. Po wojnie wyjechała do USA. Praca w amerykańskich filmach była dla niej nieosiągalna, barierą okazała się nieznajomość języka. Zmarła w 2003 roku w Kalifornii.

Poza tym w programie Dni Różnorodności Kobiet są: spacer śladami Nory Ney po Białymstoku, który poprowadzi historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska, pokaz niemego filmu Zew morza, w którym wystąpiła Nora, gra escape room na podstawie życia Nory oraz impreza taneczna Szparkiet w spodniach, bo Nora lansowała modę na noszenie spodni. Impreza odbędzie się 5 marca.

Projekt Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny to działanie Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Współorganizatorami są: Galeria im. Sleńdzińskich, Opera i Filharmonia Podlaska, Zmiana Klimatu. Inicjatywę wspierają też wolontariusze.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl