Chcą ściągnąć do Białegostoku chińskich inwestorów
Białystok nawiązał współpracę z chińskim Chongzuo. Na razie o konkretach trudno mówić, ale władze obu miast liczą, że na podpisaniu porozumienia się nie skończy.
ESD
Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski podpisał list intencyjny dotyczący współpracy z Huangem Ke, sekretarzem komitetu Komunistycznej Partii Chin miasta Chongzuo.
- Wzrost gospodarczy Chin jest na granicy naszych marzeń. To kraj, z którym cały świat nawiązuje współpracę - mówił Truskolaski.
Prezydent liczy na to, że porozumienie może dać Białemustokowi wiele korzyści, nie tylko stricte gospodarczych, ale też na polu kultury czy turystyki.
Przedstawiciele miasta Chongzuo sami zgłosili się do Białegostoku z propozycją nawiązania współpracy.
- Chcielibyśmy uczestniczyć w rozwoju miasta Białegostoku i tej części Europy - mówił sekretarz Huang Ke.
Swój okręg przedstawiał jako zieloną część Chin, stolicę ekologii, przyrody. Oprócz tego zaznaczał, że jest to zagłębie cukrownictwa i największy producent czerwonego drzewa sandalin.
- Chcielibyśmy nawiązać współpracę w handlu, inwestycjach, wymianie kulturalnej i turystyce - mówił.
Tłumaczył też, że Białystok to pierwsze i jedyne miasto w Polsce, z którym nawiązuje współpracę. Co ciekawe, stolica Podlasia oraz Chongzuo mają ze sobą sporo wspólnego - leżą blisko granicy, w okolicy dobrze rozwija się rolnictwo, jest wiele cennych przyrodniczo terenów.
- Dwu i pół milionowe miasto, to jak na standardy chińskie miasto porównywalne do Białegostoku - twierdził Truskolaski.
Dość ekspansywną wizję współpracy przedstawioną przez przedstawicieli chińskiej prowincji włodarz stolicy Podlasia próbował też łagodzić:
- Przedstawimy oferty zainwestowania w Białymstoku w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ale też przedstawimy naszym przedsiębiorcom ofertę z Chin - zapewniał.
Delegacja, która przyjechała do nas z Chongzuo liczyła kilkanaście osób. Znaleźli się w niej przedstawiciele powiatów, chińskich stref ekonomicznych, dwóch koncernów cukrowniczych, a także osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową i rozwój turystyki. Delegacja odwiedziła białostockie instytucje kulturalne: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galerię Arsenał oraz Białostocki Teatr Lalek.
Miasto Chongzuo zostało założone w 2003 r. Leży w południowo-wschodnich Chinach, przy granicy z Wietnamem.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl