Aktualności

Wróć

Chcą połączyć bilety BKM z Polregio. Wystosowano pisma do prezydenta i marszałka

2021-02-28 08:25:35
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Białegostoku chce, aby marszałek Kosicki i prezydent Truskolaski połączyli siły, tworząc wspólny bilet na przejazdy autobusami miejskimi oraz pociągami.
Malwina Witkowska
Połączenie biletów

Inicjatywa dla Białegostoku chce wdrożyć wspólny bilet na autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej oraz pociągi Polregio, działające na terenie aglomeracji białostockiej. To działanie miałby poprawić warunki przemieszczania się niezmotoryzowanych mieszkańców oraz promować ekologiczne środki transportu.

Przedmiotem wniosku bynajmniej nie jest powołanie szybkiej kolei miejskiej w Białymstoku, a jedynie lepsze wykorzystanie już istniejącej i funkcjonującej infrastruktury. Nie zabiegamy o powołanie osobnego podmiotu, zakup nowego taboru ani nawet tworzenie nowych połączeń, a jedynie o stworzenie możliwości podróżowania autobusami BKM i pociągami Polregio na terenie aglomeracji białostockiej na podstawie tego samego biletu okresowego - piszą we wniosku.

Współpraca prezydenta z marszałkiem

W tej sprawie, członkowie stowarzyszenia wystosowali wnioski do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, ponieważ wspólny bilet wymaga współpracy obu instytucji.

Zwracamy się do Pana z prośbą o nawiązanie współpracy z władzami Białegostoku w zakresie podjęcia prac nad wprowadzeniem wspólnego biletu kolejowoautobusowego na autobusy BKM i pociągi Polregio w gminach obsługiwanych przez BKM, z uwzględnieniem podziału na strefy komunikacyjne BKM - informują we wniosku do marszałka.

Stowarzyszenie oparło się także o raport Banku Światowego na temat mobilności miejskiej w Białymstoku, w którym napisano:

Konieczne jest rozwiązanie problemu słabej integracji między komunikacja miejską zarządzaną przez BKM w imieniu miasta a przewozami kolejowymi zarządzanymi przez marszałka województwa podlaskiego. Inicjatywę w tym przedsięwzięciu powinno przejąć miasto dysponujące zasobami zarządzania projektem, ale w planowanie i wdrożenie projektu powinni być zaangażowani również pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz operatorzy usług autobusowych i kolejowych.

Inne miasta mają, Białystok nie

Kolejnym powodem, jaki uwzględniono we wniosku są inne ośrodki miejskie, które pomimo tego, że są mniejsze od Białegostoku - wprowadziły wspólne bilety.

W Opolu od kilku lat można jeździć po mieście pociągami Polregio w oparciu o bilet miejski, Olsztyn w 2020 r. ogłosił przetarg na opracowanie wdrożenia wspólnego biletu na kolej i autobusy, Rzeszów odbiera już pierwsze pociągi dla swojej kolei aglomeracyjnej. Najwyższa pora, aby także Białystok rozpoczął prace nad wspólnym biletem na kolej i autobusy BKM - czytamy we wniosku.

Według członków stowarzyszenia, bilet powinien obejmować połączenia kolejowe pomiędzy przystankami: Białystok, Białystok Starosielce, Białystok Bacieczki, Białystok Nowe Miasto, Białystok Stadion, Białystok Fabryczny, Białystok Wiadukt (Zielone Wzgórza), Klepacze, Wasilków, Hryniewicze, Lewickie, Hołówki Duże, Zimnochy, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka i Kuriany.

W imieniu Inicjatywy dla Białegostoku, wniosek podpisali: Piotr Tarasiuk, Krystian Różycki, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Piotr Kempisty, Jakub Popławski i Paweł Łuksza.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl