Biznes

Wróć

Certyfikat Bez GMO w firmach zajmujących się przetwórstwem mleka. Co oznacza?

2020-02-18 15:58:27
Posiadając Certyfikat Bez GMO, producenci zajmujący się przetwórstwem mleka są w stanie udowodnić swoim konsumentom, że wytwarzany produkt jest bezpieczny oraz spełnia ich oczekiwania.
pixabay.com
13 firm, w tym z Podlaskiego, z certyfikatem Bez GMO

Polska Izba Mleka opracowała Standard Certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności dotyczący kontroli nad produkcją i przerobem mleka wytwarzanego przez krowy żywione paszami niemodyfikowanymi genetycznie.

Certyfikacja prowadzona przez niezależną jednostkę, stworzoną przez Polską Izbę Mleka, pozwala stwierdzić na podstawie szczegółowego audytu, czy dana firma wdrożyła i stosuje zasady określone w poszczególnych katalogach wymagań, w wyniku czego jej produkcja może być oceniona jako Bez GMO.

Okazuje się, że coraz więcej podmiotów decyduje się na jego wprowadzenie. Obecnie już ponad 100 firm z branży mleczarskiej i firm współpracujących z branżą mleczarską jest zainteresowanych Standardem PIM Bez GMO. 13 firm pozyskało już certyfikat, a są to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Farmpasz Sp. z o.o., MAGIA Sp. z o.o. Sp. k., Agro Netzwerk Polska Sp. z o.o., MZM Sp. z o.o. Sp.k., Josera Polska Sp. z o.o., Neorol Sp. z o.o., Anwim Aneta Olender, Cargill Poland Sp. z o.o., Handel stały i obwoźny Szymon Widurski, Sano, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie oraz Wipasz S.A. Zainteresowanie stale wzrasta, cały czas zgłaszają się kolejne firmy w celu poszerzenie wiedzy dotyczącej standardu.

Bez GMO - bez ściemy

Standard Polskiej Izby Mleka Bez GMO został zaplanowany dla wielu różnych obszarów łańcucha żywnościowego, gdzie istotne jest wskazanie postępowania zapewniającego najwyższą jakość, a których wdrożenie i prawidłową realizację można potwierdzić na drodze certyfikacji.

- Podstawową przewagą standardu Bez GMO jest jego kompleksowość i dopasowanie do specyfiki działalności danego uczestnika. Standard obejmuje cały łańcuch produktów mleczarskich - od produkcji pasz, żywienia w gospodarstwie, zakładu mleczarskiego po producentów składników i dodatków, handel produktami mleczarskimi czy paszowymi. To jest jedyny polski standard tego typu dostosowany do polskich wymogów - mówi Dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

Przedsiębiorstwa branży mleczarskiej są odpowiedzialne za cały proces nadzoru nad wyprodukowaniem wyrobów z mleka od krów karmionych paszami bez GMO. Sprawują one nadzór nad procesem produkcji wyrobów mlecznych, dostawcami mleka surowego oraz prowadzą zakup pasz z certyfikowanego łańcucha paszowego obejmującego produkcję, handel, magazynowanie oraz transport. Posiadając Certyfikat Bez GMO, producenci są w stanie udowodnić swoim konsumentom, że produkt jest bezpieczny oraz spełnia ich oczekiwania.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl