Aktualności

Wróć

Centrum Zamenhofa poszukuje materiałów związanych z historią ulicy Starobojarskiej

2013-03-11 00:00:00
Jeśli posiadasz zdjęcia, dokumenty lub chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi ul. Starobojarskiej, skontaktuj się z Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zebrane materiały zostaną zaprezentowane w książce Bojary 3.
materiały CLZ
Dwie poprzednie książki poświęcone Bojarom cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Powstały dzięki wszystkim osobom, które zechciały opowiedzieć o życiu codziennym niegdysiejszych Bojar oraz udostępnić cenne fotografie i dokumenty z prywatnych archiwów. Bojary 3 będą zawierać obszerny tekst opowiadający o dziejach ul. Starobojarskiej, jednej z najważniejszych ulic dzielnicy, autorstwa Wiesława Wróbla.

Zdaniem historyka współcześnie ul. Starobojarska tylko w niewielkim ułamku przypomina tę, która istniała jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zanim została zabudowana nowoczesnymi obiektami istniało przy niej 30 posesji, których historia sięgała dalekiej przeszłości Białegostoku, aż do przełomu XVIII i XIX w.

Wiesław Wróbel chciałby szczegółowo opisać dzieje ul. Starobojarskiej, poznać jej historię nie tylko poprzez archiwalia, ale także przez wiedzę, wspomnienia, dokumenty i zdjęcia będące w posiadaniu potomków rodzin lub osób, które mieszkały niegdyś przy tej ulicy. Dlatego zwraca się z apelem do wszystkich, dla których dzieje Bojar to ich własna historia. Skontaktujcie się z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, opowiedzcie swoje historie, podzielcie się bezcennymi zdjęciami i dokumentami. Książka ukaże się jeszcze w tym roku.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Mieńko, e-mail: mienko@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 6767367.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl