Caritas pomaga w czasie pandemii koronawirusa
Caritas Archidiecezji Białostockiej pomaga potrzebującym w czasach pandemii koronawirusa. Zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali i rozwożą jedzenie najbardziej potrzebującym.
Caritas Archidiecezji Białostockiej/Facebook
Pomoc najbardziej potrzebującym
Od poniedziałku do piątku przy parafialnym zespole Caritas parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku przygotowywany i wydawany jest posiłek w postaci ciepłej zupy dla około 60 ubogich osób.
- W Caritas w czasie epidemii nie przestajemy pracować na rzecz potrzebujących. Oczywiście, dostosowujemy nasze działania do zmieniających się potrzeb. Docieramy przez wolontariuszy do najbiedniejszych, którzy wcześniej sami do nas przychodzili – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Caritas zapewnia nieprzerwanie bezpieczny nocleg dla około 100 osób (80 mężczyzn i 20 kobiet), które mają również możliwość skorzystania z: posiłków 3 razy dziennie, łaźni, odzieży i obuwia. Osoby, które nie posiadają własnych środków higienicznych (mydło, krem, maszynka, ręcznik itp.) otrzymują je na miejscu. W tygodniu z usług pielęgniarki korzysta około 40 osób. Pracownicy Caritas zauważają, że spośród mieszkańców noclegowni około 40% to seniorzy.
W czasie epidemii oprócz zaostrzonych środków ostrożności zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia, mieszkańcy badani są termometrem codziennie, a trzy razy w tygodniu przychodzi w celach konsultacyjnych pielęgniarka.
Zbierają informacje o osobach potrzebujących
Przez cały tydzień w parafialnych zespołach Caritas, (których jest około 40 na 116 parafii) zbierane są informacje dotyczące osób potrzebujących - głównie seniorów. Zgłoszone osoby potrzebujące pomocy obsługiwane są przez zespół wolontariuszy wspieranych przez pracowników Caritas. Obecnie w ciągłej gotowości do niesienia pomocy (np.: zrobienie zakupów, wsparcie psychologiczne, pomoc w sprawach urzędowych, w tym również przez internet) gotowych jest sześć zespołów, a każdy z nich to jeden pracownik Caritas, jeden wolontariusz i kierowca. Z racji na bezpieczeństwo, każdy zespół wyposażony jest w podstawowe środki ochrony (płyny, maseczki, rękawiczki).
Oprócz tego, przy Centrum Pomocy Samarytanin działa telefon zaufania dla Seniora, z którego mogą korzystać osoby potrzebujące pomocy psychologicznej.
Personel Klubu Seniora cały czas wspiera, monitoruje i pomaga około 30 osobom 70+, a w przypadku, kiedy dana osoba nie może wyjść z domu – przynosi zakupy, leki lub wyprowadza psa. Kilka osób z Klubu Seniora podjęło się szycia maseczek ochronnych.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl