Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym? Tego chce społeczeństwo
Według badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Greenpeace Polska 84% Polaków chciałoby, żeby cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym, czego od lat domagają się naukowcy oraz organizacje zajmujące się ochroną przyrody.
wikipedia.pl
Greenpeace Polska zlecił instytutowi badania opinii publicznej Kantar Public sprawdzenie, czy Polacy są za czy przeciw temu, żeby cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym.
Na pytanie Czy Pana/Pani zdaniem cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym? ponad połowa (51%) badanych odpowiedziała zdecydowanie tak, a kolejne 33% raczej tak. Jedynie 7% badanych odpowiedziało negatywnie (przy czym tylko 2% zdecydowanie sprzeciwia się rozszerzeniu granic parku narodowego). 10% ankietowanych nie ma zdania. W województwie podlaskim, regionie Puszczy Białowieskiej, 65% badanych popiera rozszerzenie parku, 17% nie ma zdania, a podobna ich liczba jest przeciwna tej koncepcji.
Obecnie jedynie 16% polskiej części Puszczy Białowieskiej jest chroniona jako park narodowy, a kolejne 17% jako rezerwaty przyrody. Na pozostałej części prowadzona jest gospodarka leśna. Według części naukowców jest ona jednak szkodliwa dla szczególnych walorów przyrodniczych Puszczy.
Zwiększenie liczby wycinanych w tej części drzew, które nastąpiło w 2017 roku w wyniku decyzji ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki, spotkało się z olbrzymim oporem społecznym. 16 kwietnia 2018 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że decyzja ministra zapadła niezgodnie z prawem i wycinka musi zostać wstrzymana.
– Polacy chcą, aby nasz największy skarb przyrodniczy, jedyny taki obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO, był chroniony w najlepszy możliwy sposób. Greenpeace od zawsze opowiada się za uczynieniem całej Puszczy parkiem narodowym w taki sposób, aby zagwarantowany był rozwój społeczny mieszkańców okolicznych gmin. Lech Kaczyński mówił, że Puszcza Białowieska to perła w koronie polskiej przyrody. Rządzący politycy powinni jak najszybciej znaleźć rozwiązanie, które pozwoli powiększyć Białowieski Park Narodowy, z korzyścią dla Puszczy, mieszkańców regionu i wszystkich Polek i Polaków. Jeśli tego nie zrobią, będą ponosić odpowiedzialność przed całym społeczeństwem za dalszą dewastację Puszczy – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.
Białowieski Park Narodowy został utworzony w 1932 roku jako jeden z dwóch pierwszych polskich parków narodowych. Ostatnie powiększenie parku miało miejsce ponad 20 lat temu – w 1996 roku. Od tamtej pory naukowcy i organizacje pozarządowe wielokrotnie opowiadali się za objęciem całości Puszczy ochroną parku narodowego.
W 2006 roku zespół ekspertów powołanych przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przygotował projekty ustaw powiększających Białowieski Park Narodowy i wspierających rozwój lokalnej społeczności. W listopadzie 2018 roku grupa naukowców zaproponowała konkretne rozwiązania powiększenie parku na 100-lecie niepodległości Polski. W 2016 roku pod apelem koalicji Kocham Puszczę o uczynienie całej Puszczy Parkiem Narodowym podpisało się ponad 180 tysięcy Polek i Polaków.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl