Aktualności

Wróć

Budżet Obywatelski w Białymstoku 2024. Ruszyło głosowanie! [WIDEO]

2023-09-26 15:48:12
Od dzisiaj mieszkańcy Białegostoku mogą decydować o tym jak zmieni się przestrzeń w ich mieście, a w wielu przypadkach nawet w najbliższym sąsiedztwie. Do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostało zgłoszone 119 projektów.
Kamil Pietraszko
W tej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 184 projekty – z tego 119 zakwalifikowało się do głosowania. Zrealizowanie wszystkich kosztowałoby budżet miasta ponad 106 mln zł.

Białostoczanie mogą wybierać spośród:

- 8 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem – programy zdrowotne, sprzęt medyczny, monitoring,
- 35 z kategorii budowa, remonty i modernizacje budynków, modernizacja obiektu szkolnego, elewacja, remont przestrzeni szkolnej,
- 24 dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.),
- 13 „zielonych” (nasadzenia drzew i skwerów, miniparki, ogrody, miejsca wypoczynku, zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, zielone przystanki i in.),
- 16 związanych z infrastrukturą drogową,
- 13 kulturalno-społecznych i sportowych,
- 10 w kategorii „inne” (np. zakup wyposażenia, zakup pojazdów).

Wśród 81 zadań osiedlowych najwięcej zakwalifikowano do głosowania z osiedli Antoniuk (6), Bojary (6) i Piasta II (7)

Głosowanie w budżecie obywatelskim różni się od tego znanego z wyborów. Oddać głos może każdy mieszkaniec Białegostoku, zarówno dorosły, jak i niepełnoletni (ale za pisemną zgodą rodzica/opiekuna). Nie jest potrzebny meldunek w stolicy Podlasia - tę wystarczy po prostu zamieszkiwać. I wreszcie kluczowa różnica, a dla organizatorów niezwykle ważna - wszystko można zrobić za pośrednictwem internetu. Dla sprawnego przebiegu liczenia głosów przedstawiciele władz miejskich polecają szczególnie tę formę.

1 głos na maksymalnie 4 projekty

- Każdy z nas ma 1 głos i może wskazać 4 projekty niezależnie od ich kategorii. Zachęcamy szczególnie do głosowania elektronicznego z obowiązkowym potwierdzeniem poprzez naciśnięcie w odnośnik otrzymany w wiadomości mailowej – wyjaśniał Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny za budżet obywatelski.



Głos w formie papierowej można oddać w czterech miejscach Białegostoku:

W Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie do głosowania (30 września, 1, 7, 8 października w godz. 11:00-15:00 na Rynku Kościuszki).

Na papierowej karcie do głosowania należy wpisać krótki kod przypisany do danego projektu. Najlepiej więc wcześniej odpowiednio przygotować się do głosowania w klasyczny sposób, choć w punktach będą dostępne broszurki. Z kolei na stronie internetowej Urzędu Miasta w Białymstoku, a dokładniej podstronie dotyczącej BO, nawet na chwilę przed głosowaniem można zapoznać się z dokładnymi opisami i lokalizacjami projektów, oddając na spokojnie swój głos.

Lepiej elektronicznie

- Głosowanie elektroniczne jest dużo sprawniejsze i wygodniejsze także przy liczeniu głosów. Polecam wszystkim szczególnie ten sposób. Podobnie jak pan prezydent, przypominam także o obowiązkowym kliknięciu w link. Bez tej procedury głos będzie po prostu nieważny - powiedziała dyrektor Centrum Aktywności Społecznej, Urszula Dmochowska.

Wyniki głosowania poznamy do 31 października. Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. W ubiegłorocznej edycji frekwencja była rekordowa – 78 402 (ważne karty). Pierwszy projekt na liście w kategorii ogólnomiejskiej zdobył prawie 9,5 tys. głosów. Zaś pierwszy w kategorii osiedlowej uzyskał poparcie niemal 8 tys. głosów.

PEŁNA LISTA PROJEKTÓW DO BIAŁOSTOCKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2023 (KLIKNIJ)

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl