Aktualności

Wróć

Budżet Obywatelski 2019. Nabór wniosków czas zacząć

2018-04-06 15:08:28
10 kwietnia rusza nabór wniosków do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Miasto przypomina, co trzeba zrobić, żeby nasz wniosek został pozytywnie zweryfikowany.
MN
Jak i gdzie złożyć projekt?

Przez miesiąc – od 10 kwietnia do 10 maja będzie można składać projekty do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach do podziału jest 10 mln zł. Jest jednak kilka zmian. Przede wszystkim obowiązywać będzie podział na cztery kategorie: ogólnomiejskie, osiedlowe (nie będzie podziału projektów osiedlowych na poszczególne rewiry, tylko wszystkie przedsięwzięcia będą ze sobą rywalizowały), oświatowe i projekt z zielonego budżetu. 

- Każda z nich wymaga określonej wiedzy, również po to, żeby te projekty, które będą przygotowywane przez naszych mieszkańców, był przygotowane w sposób prawidłowy i żeby był jak najmniej rozczarowań i jak najwięcej zadowolenia – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Limity na poszczególne kategorie to: 3 mln na ogólnomiejskie, 4 mln na osiedlowe, 2 mln na oświatowe i 1 mln na zielony budżet. Środki, które nie zostaną wykorzystane w pierwszym etapie, zostaną zsumowane i podzielone na następne projekty z najlepszymi wynikami w głosowaniu.

Żeby złożyć projekt trzeba wypełnić formularz, który można znaleźć w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej, Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha lub na stronie internetowej cas.bialytok.pl. Każdy wniosek powinien mieć poparcie 20 osób.

Jeśli ktoś będzie miał problemy ze złożeniem wniosku po pomoc może zgłosić się do CAS lub wziąć udział w maratonie pisania wniosków, które są zaplanowane w Centrum na 12, 19 i 26 kwietnia oraz na 10 maja (godz. 12.00-20.00). Dokumenty trzeba złożyć w kancelarii ogólnej magistratu lub właśnie w siedzibie przy ul. Rocha. Można także wysłać zeskanowany wniosek na adres budzet2019@um.bialystok.pl.

Bądź BOhaterem, a nie BOhejterem

Rusza także akcja promocyjna tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jego twarzami będą dwie postacie – BOhater i BOhejter.

- Zdecydowanie bardziej pożądany jest ten pierwszy. Będziemy starali się przekonać mieszkańców, żeby opowiedzieli się po jego stronie, czyli po stronie odważnej osoby, która chce coś zrobić i zdziałać. BOhater wierzy w realizację swojego pomysłu, a BOhejter na dzień dobry mówi, że się nie uda – mówi Urszula Dmochowska, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej.

Do mieszkańców trafi broszura informacyjna, ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Odbędą się też spotkania na poszczególnych osiedlach.

Spotkania odbędą się:

16 kwietnia – dla osiedli: Antoniuk, Dziesięciny oraz Wysoki Stoczek (VII LO ul. Wierzbowa 7);
18 kwietnia – dla osiedli: Starosielce, Zielone Wzgórza, Leśna Dolina, Słoneczny Stok (V LO, ul. Miodowa 5);
20 kwietnia – dla osiedli: Nowe Miasto, Kawaleryjskie, Piaski, Przydworcowe (IV LO, ul. Zwierzyniecka 9A);
23 kwietnia – dla osiedli Bojary, Centrum, Piasta I, Piasta II, Skorupy (VIII LO, ul. Piastowska 5).

Planowane są również spotkania z przedstawicielami Rad Osiedli, a także z nauczycielami, ponieważ mogą oni zachęcić mieszkańców i uczniów do składania wniosków.

- Liczmy, że mieszkańcy się zmobilizują i tych projektów wpłynie dużo, ale jednocześnie będą to projekty, które uzyskują pozytywną weryfikację i dojdą do etapu głosowania – mówi dyrektor Dmochowska.

Weryfikacja projektów skończy się w sierpniu, natomiast na początku września zostanie ogłoszona lista zakwalifikowanych do głosowania. To rozpocznie się 3 października i potrwa dwa tygodnie. Wyniki powinniśmy poznać jeszcze przed listopadem.

Do tej pory odbyło się 5 edycji Budżet Obywatelskiego. Złożono łącznie 621 projektów, z czego 126 przeszło do realizacji, a 70 już zakończono. Mieszkańcy oddali natomiast 189 tys. głosów.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl