Dom

Wróć

Budownictwo w Podlaskiem, czyli garść statystyk o mieszkaniach

2017-07-19 16:35:39
Inwestujemy w mieszkania powstające przede wszystkim w miastach, głównie w Białymstoku. Natomiast najmniej, jako lokalizacja, interesuje nas powiat moniecki. Przynajmniej statystycznie tak to właśnie wygląda.
pixabay.com
Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie dotyczące budownictwa mieszkaniowego w woj. podlaskim w 2016 r. Z raportu wynika, że w minionym roku w naszym regionie oddano mniej mieszkań w porównaniu z 2015 r. Do eksploatacji przekazanych zostało prawie 5 tys. mieszkań, czyli o 63 mniej niż 2 lata temu.

Okazuje się, że z realizacją mieszkań bardzo dobrze radzi sobie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które w ubiegłym roku, w Podlaskiem, przekazało do użytkowania 69 lokali.

Poza tym, jak nie trudno się domyślić, w 2016 r., podobnie jak 12 miesięcy wcześniej, wśród oddanych mieszkań przeważały lokale wybudowane przez deweloperów (48% ogółu).

Ponadto spośród ogółu mieszkań przekazanych do eksploatacji, prawie 70% powstało w miastach. I tu prowadzi Białystok (38% ogólnej liczby zrealizowanych mieszkań). Drugą najczęściej wybieraną lokalizacją pod nowe budownictwo jest powiat białostocki (18% oddanych mieszkań). Na następnych miejscach znalazły się Suwałki (8% mieszkań) i Łomża (7%). Z drugiej strony najmniej mieszkań oddano do użytkowania w powiatach monieckim (dokładnie 1,1% ogółu) oraz sejneńskim (1,3%).

Zaś na obszarach wiejskich, w 2016 r., mieszkańcy mogli się cieszyć dokładnie 1488 nowymi mieszkaniami, co oznacza wzrost o 0,5% w stosunku do ich liczby zanotowanej przed rokiem. Oczywiście dominowały wśród nich lokale stanowiące własność osób fizycznych.

Jednocześnie warto wspomnieć, że mieszkania budowane w miastach były zdecydowanie mniejsze niż te powstające na terenach wiejskich. Średnia powierzchnia użytkowa (w 2016 r.) w pierwszym przypadku to 80,8 m2, w drugim natomiast - 152,3 m2.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl