Budowa centrum naukowo-edukacyjnego
Już w lipcu może się rozpocząć rozbudowa białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Związana jest ona ze stworzeniem centrum naukowo-edukacyjnego, które ma zajmować się deportacjami i repatriacjami.
Ma dokumentować losy Sybiraków, a następnie tę wiedzę przekazywać młodemu pokoleniu. Szczegóły realizacji pomysłu, dyrektor oddziału białostockiego IPN - Cezary Kuklo uzgodnił już z prezesem Instytutu - Januszem Kurtyką. Centrum naukowo - edukacyjne ma być złożone z kilku jednostek.
Przede wszystkim w centrum musi powstać biblioteka, która będzie dostępna dla całego świata naukowego w województwie, jak również dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę historyczną. W bibliotece znaleźć się powinny wszelkie źródła historyczne, a więc pamiętniki listy czy fotografie. Zbraknąć również nie może książek pochodzących z różnych ośrodków naukowych w Polsce, czasopism, filmów, kserokopii, a nawet makrofilmów. To jednak jeszcze nie wszystko.
Powstanie również duża sala wystawowa z ruchomymi ściankami działowymi, a także salka konferencyjna przeznaczona do spotkań dyskusyjnych kombatantów z różnych organizacji. Jednym z zadań centrum ma być dokumentowanie pamiątek prywatnych, które wywiezione zostały na ziemię nieludzką. Pieniądze na budowę centrum są już zagwarantowane.