Bronią Puszczy Białowieskiej. Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją
W przededniu decyzji ministra środowiska dotyczącej zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej rozpoczyna się zbiórka podpisów pod petycją na rzecz zapewnienia temu wyjątkowemu miejscu ochrony.
freeimages.com
W nadchodzących dniach ważyć się będą losy Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska, Jan Szyszko, ma podpisać aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021, którego efektem będzie m.in. kilkukrotne zwiększenie wycinki drzew na terenie Puszczy Białowieskiej, obejmujące również drzewostany stuletnie i starsze.
Jeszcze w grudniu zeszłego roku do ministra środowiska trafił list ze stanowiskiem wobec proponowanych zmian w Planie Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża przygotowany przez Greenpeace Polska, Fundację Greenmind, Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska. Dotychczas organizacje ekologiczne nie otrzymały odpowiedzi.
- Skoro minister Szyszko milczy w sprawie głosu świata nauki i nie odpowiada organizacjom pozarządowym, apelujemy do premier Beaty Szydło o objęcie Puszczy i jej naturalnych procesów biologicznych specjalną ochroną - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Puszcza Białowieska to ostatni w Europie nizinny las o cechach naturalnych. Poza obszarami oficjalnie chronionymi (stanowią one jedynie 30% powierzchni polskiej części Puszczy), na jej terenie znajdują się fragmenty naturalnych lasów, jakie przed wiekami porastały Europę. Aby chronić ten niezwykły ekosystem i zachodzące w nim procesy, w 2005 roku cały obszar Puszczy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Apel o ochronę Puszczy Białowieskiej zainicjowany przez Greenpeace Polska, Fundację Greenmind, WWF Polska i Fundację Dzika Polska można podpisać na stronie www.kochampuszcze.pl. Podpisy zostaną przekazane premier Beacie Szydło.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl