Praca

Wróć

Branża IT. Co ją czeka w najbliższych miesiącach? Tego można się spodziewać

2025-01-03 12:13:16
Jak wynika z raportu ManpowerGroup branża IT miała i ma się dobrze. W najbliższych miesiącach niemalże 4 na 10 firm planuje prowadzić rekrutację. Tylko nieliczni mówią o planach zmniejszenia liczby etatów.
pixabay.com
Jak wynika z raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia prognozy w branży IT są bardzo dobre. Widać tendencję wzrostową, analizując ten sam okres w ubiegły mroku. Na początku 2024 roku tylko 27 proc. pracodawców chciało rekrutować, teraz takie plany ma 39 proc.

- Dane potwierdzają, że sektor IT jest jednym z najsilniejszych graczy na rynku pracy. Wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku świadczy o odbudowie po wcześniejszych redukcjach, a spadek kwartalny o 2 punkty procentowe to naturalne dostosowanie. 39% firm planujących powiększanie zespołów to pozytywny sygnał, będący potwierdzeniem rosnącego zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii oraz nadchodzącej stabilizacji z fokusem między innymi na sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy rozwiązania chmurowe – komentuje Paweł Łopatka, dyrektor Experis w Polsce.

Zdaniem eksperta obecnie można mówić, że nadszedł czas odbicia w IT. Prognozy rekrutacyjne potwierdzają stabilizację branży. - Dynamiczny rozwój obszarów takich jak AI, chmura i cyberbezpieczeństwo napędza popyt na specjalistów, tworząc pozytywny trend na rynku pracy. Pracownicy IT, którzy mają szerokie doświadczenie w wielu technologiach, mogą czuć się pewniej, zwłaszcza w tych najbardziej rozwijających się segmentach - wyjaśnia dyrektor Experis.

Specjaliści sądzą, że pracodawcy będą najczęściej szukać pracowników, którzy są biegli w obszarach nowych technologii związanych ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym. Pożądani będą też ci, którzy znają się na cyberbezpieczeństwie, ponieważ cały czas wzrastają zagrożenia w cyberprzestrzeni.

- Uchmurowienie oraz nieustanne wzrosty zarządzania środowiskami chmurowymi są kluczowe w transformacji cyfrowej. Tak samo jak analityka danych i ich przetwarzanie, które umożliwia podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Te obszary wpisują się również w globalne trendy wskazane przez Gartner, takie jak rozwój Agentic AI i odporności cyfrowej, czyli przygotowania organizacji do cyberzagrożeń, awarii czy zakłóceń systemów, istotne jest tutaj zabezpieczenie utrzymania sprawności działań, możliwości odtworzenia operacji – mówi ekspert.

Coraz więcej osób jest też zadowolonych z pracy w branży IT. Doceniana jest przede wszystkim za dużą elastyczność, jaką obserwuje się w ostatnich latach. Pozwala m.in. łączyć model zdalny z hybrydowym, co jest dużym plusem i udogodnieniem dla pracowników.
JK
24@bialystokonline.pl