Bomba w Puszczy Białowieskiej. Może dojść do pożaru magazynów wojskowych
W każdej chwili może wybuchnąć bomba znajdująca się w Puszczy Białowieskiej. Jest ryzyko, że eksplozja połączona z pożarem zniszczy nawet kilkaset hektarów.
materiały prasowe
Potencjalne zagrożenie pożarowe magazynów wojskowych w Puszczy Białowieskiej
W Puszczy Białowieskiej jest bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć. A chodzi o materiały wybuchowe, które znajdują się w magazynie wojskowym zlokalizowanym niedaleko Hajnówki.
Magazyn wojskowy w Puszczy Białowieskiej, w którym składowane jest mienie wojskowe na wypadek wojny, w tym materiały wybuchowe, może eksplodować. Problem staje się wyjątkowo palący i bardzo realny, ponieważ prawdopodobieństwo tego zdarzenia rośnie wraz ze wzrostem ryzyka pożarowego na terenie Puszczy, a to jest najwyższe od lat. Nie tylko ryzyko jest rekordowe. Liczba pożarów w 2018 roku w Puszczy Białowieskiej zwiększyła się 10-krotnie w stosunku do 2016 roku.
Eksplozja połączona z pożarem może zniszczyć nawet kilkaset hektarów
Jak relacjonuje Jarosław Krawczyk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, magazyn wojskowy w okolicach Hajnówki jest narażony w przypadku powstania pożaru. Przechowywane mienie wojskowe jest bardzo niebezpiecznie. W skrajnym scenariuszu wydarzeń bezpośrednie zetknięcie ognia z przechowywanymi materiałami może spowodować eksplozje i zwiększyć obszar pożaru nawet do kilkuset hektarów.
- O ile uzasadnione jest pozostawienie drzew w wybranych strefach Puszczy Białowieskiej do naturalnego rozpadu, o tyle trzymanie ich na terenie jednostki wypełnionej materiałami wybuchowymi już nie – wyjaśnia Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Ilość martwych drzew zwiększyła się na przestrzeni lat
- Usunięcie martwego drewna obniży ryzyko pożarowe i realnie ochroni Puszczę przed pożarem. Stanęliśmy przed bardzo prostym wyborem ściąć i wywieźć z jednostki wojskowej niebezpieczne drzewa i zalegające gałęzie, by ochronić Puszczę Białowieską, lub poczekać, aż wybuchnie pożar w okolicy magazynów i ryzykować eksplozję składowanych materiałów – dodaje Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, koordynator ds. Puszczy Białowieskiej.
Konieczność przeprowadzenia prac ochronnych na terenie jednostki wojskowej była jednym z ważnych tematów konsultacji społecznych z naukowcami, ekologami i aktywistami, które z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbyły się 2 kwietnia w Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie w Białowieży. 15 kwietnia eksperci spotkają się ponownie, by porozmawiać o szczegółach planowanych prac.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl