Bolek i Lolek zwiedzają Polskę. Zawitali też na Podlasie
W nowej książce Bolek i Lolek zwiedzają Polskę wzdłuż i wszerz. Wśród miejsc polecanych najmłodszym podróżnikom i ich rodzicom znalazły się Góra Grabarka, Puszcza Białowieska i słynąca z tatarskiej społeczności wieś Kruszyniany.
materiały prasowe
Gdzie mieszka żubr? Jak jeść kołduny? Czemu na krzyżach na Górze Grabarce wiszą wstążeczki? Tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy nowej książki wydawnictwa Znak Emotikon.
Bolek i Lolek zwiedzają Polskę to świetny towarzysz rodzinnych podróży - książka na majówkę i na wakacje. Historie ulubionych bohaterów zostały opisane przez Zuzannę Kiełbasińską i przepięknie zilustrowane przez Annę Nowacką.
Bolek i Lolek poznają nie tylko największe miasta w Polsce - Warszawę, Kraków, Poznań i Lublin, ale również takie miejsca jak Gryfino, Wdzydze Kiszewskie, Kruszyniany czy Ostrów Wielkopolski. Nie zabraknie też turystycznych klasyków jak Bałtyk czy Bieszczady. A to wszystko okraszone mnóstwem fascynujących ciekawostek o polskich tradycjach, zabytkach, lokalnej kulturze i legendach. Na każdej stronie książki znajdują się też ukryte zagadki!
Autorem pomysłu postaci Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki, ówczesny dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przy tworzeniu pierwowzorów bohaterów zainspirował się własnymi synami, Janem i Romanem. Tym sposobem w 1963 roku powstał pierwszy odcinek serii pt. Kusza. Dalej poszło z górki - bajka podbiła serca tysięcy fanów i została wyemitowana w 80 krajach na całym świecie. Po kilku latach emisji serialu do dwójki łobuzów dołączyła przebojowa dziewczynka - Tola. Pojawienie się nowej postaci było odpowiedzią na liczne prośby małych fanek szukających bohaterki, z którą mogłyby się utożsamiać.
Warto dodać, że pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym była właśnie Wielka podróż Bolka i Lolka z 1977 roku. Realizacja filmu trwała trzy lata i to w tej produkcji bohaterowie przemówili po raz pierwszy. W trakcie produkcji filmów z Bolkiem i Lolkiem powstały 3 filmy pełnometrażowe, 2 montażowe oraz 183 odcinki krótkometrażowe.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl