Aktualności

Wróć

Bohater Łupaszka? Prawica dyskutuje, czy Podlasianie mogą mieć wspólną historię

2020-03-06 07:59:49
Polityka historyczna a tożsamości lokalne Podlasia - taką debatę organizują w Białymstoku dwie prawicowe fundacje.
PUW
Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej oraz fundacja Polska Wielki Projekt przygotowują debatę poświęconą regionalnej polityce historycznej. W jej trakcie padną pytania dotyczące tego, czy mieszkańcy Podlasia mogą mieć wspólne wyobrażenia na temat historii, czy ich potrzebują oraz jak je tworzyć, jeśli są wypadkową rozmaitych wrażliwości i poczucia przynależności mieszkańców wielokulturowego regionu.

Organizatorzy chcą też zastanowić się, Czy podlaska specyfika regionalna wymaga zaznaczenia w rozumianej całościowo państwowej narracji historycznej mającej na celu realizację racji stanu wewnątrz i na zewnątrz kraju?. A więc mówiąc wprost: czy należy przemilczeć np. historię czystek etnicznych na Podlasiu, jeśli wymaga tego państwowy przekaz?

Debata ma odnosić się do współczesnej historii Polski, ale i szerszego kontekstu historycznego, także w związku z wydarzeniami upamiętniającymi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Do dyskusji zaproszono dwóch polityków PiS-u: przewodniczącego lokalnych struktur partii, szefa MEN Dariusza Piontkowskiego oraz Tomasza Madrasa, wicewojewodę podlaskiego. Oprócz tego głos zabierze prof. Józef Maroszek specjalizujący się w historii pogranicza polsko-litewskiego oraz dziedzictwa kulturowego. Dyskusja ma szansę być ciekawa, z uwagi na osobę ostatniego z jej uczestników - prof. Olega Łatyszonka - historyka specjalizującego się w relacjach polsko-białoruskich. Łatyszonek wielokrotnie zabierał głos ws. żołnierzy wyklętych mówiąc wprost, że dopuszczali się czystek etnicznych.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: Oddziały Łupaszki oraz nt. działalności fundacji Polska Wielki Projekt.

Spotkanie jest otwarte. Odbędzie się w najbliższą sobotę (7.03) o godz. 14.00 w auli konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 3.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl