Bocianie gniazda w bezpiecznym miejscu. Trwa przeprowadzka
300 bocianich gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne dla nich miejsce. Akcja potrwa do 2020 r. i pomoże w ochronie tych ptaków.
Anna Dycha
Przeniesienie bocianich gniazd to jeden z elementów projektu ochrony bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski (chodzi o 4 woj.: podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie), który do lipca 2020 r. realizuje wspólnie z innymi podmiotami Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP). Projekt opiewa na 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej z programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.
Ze starych dachów na platformy
- Do końca lutego w bezpieczne miejsca zostaną przeniesione 34 gniazda - informuje Adam Zbyryt, koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Gniazda będą przenoszone ze starych dachów i kominów budynków, starych, próchniejących drzew czy niezabezpieczonych słupów energetycznych. Zajmuje się tym firma energetyczna, która wygrała przetarg na tego rodzaju prace. Prowadzono je już np. w rejonie Warszawy, Siemiatycz czy Białegostoku. Gniazda umieszczane są na wolnostojących słupach wyposażonych w platformy.
Jak zaznacza Adam Zbyryt, podstawowym celem projektu jest ochrona bociana białego poprzez zachowanie jego miejsc lęgowych oraz złagodzenie sytuacji konfliktowych na linii człowiek - przyroda.
Ile jest bocianów w Podlaskiem?
W ramach realizowanego projektu zostanie zabezpieczonych kilkaset gniazd, które są zagrożone zniszczeniem lub znajdują się w miejscach, gdzie dochodzi do konfliktów z człowiekiem. PTOP monitoruje takie miejsca. Przewidziano również zabezpieczenie 270 elementów sieci elektroenergetycznych, gdzie bociany giną na skutek porażenia prądem, np. na stacjach transformatorowych. Na 4 odcinkach linii wysokiego napięcia będą też wieszane specjalne kule ostrzegawcze. PTOP prowadzi również monitoring lęgów bocianów na terenie 10 obszarów sieci Natura 2000. Mają też być wyremontowane ośrodki rehabilitacji bocianów w Biebrzańskim Parku Narodowym i Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi.
Projekt ochrony bociana białego jest realizowany w dolinach rzek: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na 10 obszarach Natura 2000: Górna Dolina Narwi, Bagienna Dolina Narwi, Bagno Wizna, Ostoja Biebrzańska, Dolina Górnego Nurca, Przełomowa Dolina Narwi, Dolina Dolnej Narwi, Dolina Omulwi i Płodownicy, Dolina Liwca, Dolina Dolnego Bugu.
- W Podlaskiem gnieździ się około 7000 par bociana białego. Jeszcze w 2004 r. było ich ponad 8000 - podsumowuje Adam Zbyryt.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl