Kalina Jędrusik budziła sensację. To postać niejednoznaczna, nietuzinkowa. Miała wielu zwolenników, ale także przeciwników. Była uznawana za symbol seksu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oraz za aktorkę kontrowersyjną, nie pasowała do okresu małej stabilizacji, nie pasowała również do żadnego z oficjalnie i urzędowo zalecanych kobiecych typów.
Grała w teatrze, filmach i kabarecie. Kreowała role dramatyczne i charakterystyczne, m.in.: Ofelię w Zamku w Szwecji, Holly w Śniadaniu u Tiffany’ego, Katarzynę w Poskromieniu złośnicy, George Sand w Lecie w Nohant. Sukces odniosła jej rola Polly w Operze za 3 grosze Bertolda Brechta w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jej ostatnią rolą teatralną była Eleonora w Tangu wyreżyserowanym przez Kazimierza Dejmka. Jako aktorka filmowa zadebiutowała w filmie Ewa chce spać z 1957 r.. Wystąpiła w 33 filmach, najczęściej w rolach drugoplanowych i epizodycznych. Zazwyczaj grała niezależne i uwodzące kobiety. W latach 1960–1966 występowała w Kabarecie Starszych Panów. Do historii polskiej piosenki rozrywkowej weszły jej wykonania utworów, m.in. Bo we mnie jest seks.
Opinii publicznej tamtych czasów nie uszło uwadze także prywatne życie Kaliny Jędrusik. Była żoną pisarza Stanisława Dygata, z którym prowadziło małżeństwo otwarte. Przez co miała pewne przyzwolenie na romanse, z czego korzystała. Określano ich jako uwodzicieli i królów życia.
19 listopada miała miejsce premiera filmu Bo we mnie jest seks, w roli Kaliny Jędrusik występuje Maria Dębska.
W ramach cyklu Kino Kobiet w kinach Helios, w środę (17.11), o godz. 18:00 odbędzie się seans filmu. Motywem wieczoru będą czerwone sukienki.
REPERTUAR Kina Helios w Centrum Alfa
REPERTUAR Kina Helios w Atrium Biała
REPERTUAR Kina Helios w Galerii Jurowiecka