Kultura i Rozrywka

Wróć

Blokowisko w fotografii, dźwięku, obrazie i słowie. WIZJEr zwieńczył projekt Święci na blokowiskach

2012-03-05 00:00:00
Przestrzeń dwóch klatek i jedenastego piętra (z suszarnią) jednego z wieżowców przy ul. Waszyngtona wypełniły zdjęcia i instalacje dźwiękowe. Wystawa WIZJEr, prezentowana w weekend na Piaskach, była kolejną próbą poruszenia potencjału uśpionego w blokowisku.
Anna Dycha
Już w wiatrołapie pierwszej klatki bloku przy Waszyngtona 22 witają nas zdjęcia i wiersze, które stworzyli uczestnicy warsztatów, bywalcy Tymczasowego Klubu Osiedlowego Między blokami. Wchodzimy do klatki - tablica ogłoszeń też zyskała fotograficzny element - wsiadamy do windy i wsłuchujemy się w opowieści mieszkańców o życiu na blokowisku (autorką instalacji dźwiękowej jest Marta Jasińska). Nasz cel - jedenaste piętro. Tam na korytarzu oraz w suszarni ciekawie wyeksponowano zdjęcia powstałe w ramach Blokowiskowego pleneru fotograficznego (warsztaty na białostockich osiedlach) oraz prace powstałe w ramach fotograficznej akcji Utrwalacz kolektywu gęsia skórka. Artystki wspólnie z Martą Jasińską i Wojciechem Wojtkielewiczem opracowały koncepcję wystawy.

- Okazało się, że suszarnia na jedenastym piętrze wieżowca może być świetną przestrzenią galeryjną - mówiła podczas wernisażu wystawy Marta Jasińska, pomysłodawczyni projektu Święci na blokowiskach. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w projektowe działania. Na wernisażu obecny był również Paweł Mytnik, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Piaski, która wspierała blokowiskowy projekt.
- Bardzo przyjemnie było pracować z młodymi ludźmi, którzy mają tyle entuzjazmu - przyznał. - Dziękuję pani Marcie, że trochę to nasze blokowisko odszarzyła.

Fotografie z osiedli można było też oglądać zjeżdżając drugą windą w dół. Dodatkowo na wernisażu pojawiły się pocztówki ze zdjęciami z białostockich blokowisk, zaprezentowano też film węgierskiego twórcy. Wystawa WIZJEr zwieńczyła projekt Święci na blokowiskach, finansowany z funduszy Komisji Europejskiej, który miał przełamać marazm panujący w betonowej przestrzeni. Bo przecież blokowiska mogą inspirować. Już w środę osoby zaangażowane w projekt zapraszają do Teatru TrzyRzecze na spektakl Spis lokatorów (godz. 19), w którym czwórka młodych osób - wychowanków blokowiska - opowie historie swoich sąsiadów. W najbliższy weekend wystawę będzie można oglądać w kawiarni Labalbal.

Rozmowę z Martą Jasińską możecie przeczytać tutaj.
andy