Nie dla bloków na gruzach chłodni
Na lutowej sesji rady miasta stanie sprawa budowy bloków na działce, na której działała chłodnia Białystok. W październiku biegłego roku spółka AT Piskorz i Wspólnicy wystąpiła do miasta z wnioskiem o ustalenie na niej lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Inwestorzy chcą tam wybudować cztery 4-kondygnacyjne bloki, w których mogłoby powstać od 290 do 310 mieszkań.
Radni mają obradować nad tym, czy inwestycji zakazać. Magistrat uzasadnia, że bloki nie powinny tam powstać, bo kwartał zabudowy pomiędzy ulicami Ciołkowskiego, Plażową, Baranowicką i Obrębową zdominowany jest przez produkcję (przetwórstwo spożywcze, armatura i sprzęt przeciwpożarowy), handel chemikaliami, artykułami spożywczymi i materiałami budowlanymi (wraz ze składami tych materiałów) oraz usługami. Ponadto na tym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wyraźnie wskazuje, że teren jest przeznaczony pod zabudowę produkcyjną, usługową oraz obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Powstanie tam bloków mogłoby zahamować w przyszłości rozwój gospodarczy tego fragmentu miasta.
Pomiomo, że plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na wybudowanie na działce po chłodni bloków, inwestor chciał skorzystać z tzw. lex deweloper, które umożliwia obejście niektórych ograniczeń planistycznych. Zgodę musi na to jednak wyrazić rada miasta. Białostoccy radni zdjęli w styczniu z porządku obrad uchwałę w tej sprawie wyjaśniając, że potrzebują więcej czasu na jej przeanalizowanie.
Co z Szymborską?
W czwartek radni mają zająć się też kwestią nadania nazwy trzem miejscom. Przedłożone zostaną im projekty uchwał ws. dwóch rond: na Bacieczkach, które miałoby stać się Rondem Jagiellonii oraz na styku Starosielc i Leśnej Doliny - Rondo gen. Tadeusza Rozwadowskiego.
Dłuższa dyskusja zapowiada się podczas przyjmowania uchwały ws. nazwania uliczki prostopadłej do ul. Lipowej. Magistrat chce, by patronowała jej Wisława Szymborska. Niektórym radnym nie podoba się jednak, że poetka we wczesnym okresie swojej twórczości pisała m.in. wiersze wychwalające komunizm (więcej na ten temat pisaliśmy tu:
Jagiellonia tak, Szymborska nie. Znowu walka o nazwę ulic).
Kilka spraw z edukacji
Wiele punktów porządku obrad dotyczy spraw związanych z edukacją. Przede wszystkim mowa będzie o utworzeniu czterech branżowych szkół II stopnia - nowego typu wprowadzonego ostatnią reformą edukacji.
Ponadto dyskutowany będzie projekt założenia XII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 3 Pietrasze.
Radni określą również obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla dyrektorów i wicedyrektorów białostockich szkół i placówek edukacyjnych.
XXI sesja Rady Miasta odbędzie w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 3. Początek dziś o godz. 9.00.