Biżuteria i domowe mydło z kobiecym mlekiem - hit czy kit?
Bransoletka, wisiorek, a nawet mydło - do produkcji takich przedmiotów można użyć kobiecego mleka. Dla niektórych będzie to pamiątka na całe życie, choć sceptyków takich rozwiązań nie brakuje.
Pixabay
Biżuteria z mlekiem matki
Ciąża i okres karmienia piersią to z pewnością emocjonujący czas dla wielu kobiet. Mleko mamy to nie tylko pokarm dla dziecka, ale także emocjonalny łącznik pomiędzy nimi. Wiele matek chciało te chwile bliskości zapamiętać jak najdłużej. W szczególności młode matki mają sentyment dosłownie do wszystkiego co wiąże się z okresem niemowlęcym dziecka. Dlatego głęboko w szafie chowają pierwsze śpioszki, smoczki, czapeczki, czy zdjęcia usg z okresu ciąży. Jednak to czasami nie wystarcza - dlatego powstał nowy trend, idealny dla matek, które okres karmienia uważają za najważniejszy w rozwoju ich potomka - czyli biżuteria z własnego mleka.
Dla jednych jest to z pewnością wzruszające, dla innych szokujące, a dla trzecich wzbudzające obrzydzenie - w końcu jest to biżuteria, zawierająca wydzielinę z ludzkiego ciała.
W Polsce jest kilka sklepów (także online), które tworzą tą niezwykłą biżuterię. Zazwyczaj cały proces trwa 8-10 tygodni. Klientki mają do wyboru naszyjniki, broszki, kolczyki i bransoletki. Jedyne, co muszą zrobić to przekazać swój odciągnięty pokarm, wybrać wzór i wysłać go pocztą według wskazówek producenta. Po odpowiednim przetworzeniu kropla mleka zostaje zatopiona w żywicy jubilerskiej, z której w efekcie otrzymujemy masę podobną do gliny. Następnie masę układa się w formach, a po stwardnieniu nadaje jej odpowiedniego kształtu. W końcowym etapie oprawia się ją w wybraną zawieszkę.
W podobny sposób można zachować pierwszy pukiel włosków dziecka, czy ząb. Mogą z nich powstać naszyjniki, bransoletki, a także pierścionki.
Mydło dla całej rodziny?
Wiele kobiet boryka się z problem zbyt dużej ilości pokarmu, wówczas pojawia się pytanie - co z nim zrobić? Większość mam po prostu wylewa swoje mleko do zlewu, ale są takie, które nie chcą go marnować i robią z niego np. mydło.
Według opinii internautek z portali poświęconych macierzyństwu, mycie takim mydłem jest zbawienne dla skóry. Mocno nawilżające mydło ma także inny plus - produkując domowy kosmetyk ograniczamy szkodliwe chemikalia, które zazwyczaj są w kupowanych kosmetykach.
Wykonanie takiego mydła nie jest takie proste, aczkolwiek lista jego składników jest krótka. Potrzeba do niego: kobiecego mleka, oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego i miodu. Można także dodać np. naturalne barwniki lub aromaty zapachowe. W internecie bez problemu można znaleźć dokładny przepis na wykonanie mydełka.
Warto podkreślić, że w świetle prawa mydło takie nie nadaje się do sprzedaży. Dlatego można je produkować i wykorzystywać wyłącznie do swojego prywatnego użytku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl