Nie jest przypadkiem, że Związek Harcerstwa Polskiego swoje 100-lecie obchodzi razem z Rzeczpospolitą Polską. Pierwsze drużyny skautowe zaczęły powstawać jeszcze przed 1918 rokiem i od razu włączyły się w walkę, a następnie odbudowę wolnej ojczyzny.
Nie jest też przypadkiem, że harcerstwo pełniło ważną rolę w wielu trudnych momentach historii Polski i Białegostoku. Działo się tak dlatego, jak powiedział w swoich wspomnieniach nagranych w ramach Mediateki CLZ Zbigniew Kamionowski, były komendant białostockiej chorągwi: Harcerstwo wychowuje ludzi, którym nie jest wszystko jedno. Dlatego też w 100-rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na wystawę poświęconą wspomnieniom o białostockim harcerstwie.
Wystawa archiwaliów pokaże drogę, jaką przeszła Białostocka Chorągiew ZHP od jej powstania w 1912 roku, poprzez odzyskanie niepodległości, II wojnę światową oraz PRL. Cały czas - oficjalnie lub nie - ucząc ideałów i wartości patriotycznych. Historia Związku oraz zawarta w niej idea zostanie zaprezentowana przez pryzmat wspomnień harcerzy i harcerek sięgających czasów II RP, fotografii i dokumentów z ostatnich 100 lat historii ZHP.
Ekspozycji będzie towarzyszyć seria wywiadów przeprowadzonych z najstarszymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego w Białymstoku. Zostaną one udostępnione w ramach projektu Mediateka CLZ - multimedialne archiwum historii mówionej miasta i regionu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w godz. 18.000-20.00.
Wystawie towarzyszy Harcerski Biwak Miejski w Parku Zwierzynieckim. W programie są m.in.: ścianka wspinaczkowa, wypalanie wzorów w drewnie, geocaching - gra terenowa, malowanie toreb, twarzy, rak i nóg, pokazy ratownictwa medycznego, zbiórka fotografii harcerskiej, możliwość wysłuchania wspomnień harcerskich. Biwak odbędzie się w sobotę (9.06) w godz. 10.00-17.00, wstęp wolny.
Szczegóły:
Wystawa Wspomnienia o białostockim harcerstwie,
Harcerski Biwak Miejski