Bielskie firmy z Politechniką będą pracowały nad nowoczesnymi domami
Będą wspólnie pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami w konstrukcji domów ekologicznych. W czwartek (6.03) Politechnika Białostocka nawiązała formalną współpracę z dwiema czołowymi firmami z Bielska Podlaskiego - Unibep oraz Danwood.
MC
- Podpisujemy wiele umów z przedsiębiorcami, ale ta jest wyjątkowa, ponieważ firmy Danwood i Unibep są z terenu miasta Bielska Podlaskiego, który zaczyna dominować pod względem przemysłowym w naszym województwie - informuje rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzieis.
Zarówno firma Unibep, jak i Danwood specjalizują się w budowaniu domów drewnianych, pierwsza - wielorodzinnych domów modułowych, druga natomiast - jednorodzinnych. Podpisanie umowy nadało jedynie formalną formę współpracy, która tak naprawdę funkcjonuje już od wielu lat. Studenci Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska odbywają praktyki w obu bielskich przedsiębiorstwach.
- Współpraca już istnieje. Pierwszy projekt z Politechniką zaczęliśmy już realizować i przygotowujemy kolejne. Zatem ta umowa jest jej sformalizowaniem - mówi Jarosław Jurak, prezes Danwood.
Razem będą pracować nad innowacjami
Jak informują przedstawiciele obu przedsiębiorstw, kooperacja nauki i biznesu jest obecnie bardzo potrzebna - zwłaszcza po to, aby móc być konkurencyjnym na zagranicznych rynkach.
- Zarówno Danwood, jak i Unibep, gro swoich produktów lokuje na rynkach eksportowych, które są bardzo wymagające. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak daleko zaawansowane technologicznie, jeśli chodzi o np. oszczędności energetyczne, budujemy domy. Stąd potrzebna jest nam współpraca z Politechniką. Chcemy stworzyć na bazie firm i Politechniki ośrodek intelektualno-techniczny do dalszego rozwoju produktów i opanowywania kolejnych rynków – tłumaczy Jan Mikołuszko, prezes Unibep.
- Od wielu lat, rozwijając swój produkt, kopiowaliśmy różnego rodzaju rozwiązania, które powodowały, że nasze domy miały coraz wyższą jakość. Taka firma jak nasza, aby mogła się dalej rozwijać, potrzebuje zaplecza naukowo-technologicznego do realizowania pomysłów – uzupełnia Jurak.
Jak informuje prof. Czesław Miedziałowski z Wydziału BiIŚ PB, jednostki naukowe i przedsiębiorstwa muszą pracować wspólnie nad tym, aby powstały innowacje technologiczne. W tym przypadku Politechnika będzie odpowiadała za stronę teoretyczną przedsięwzięć, natomiast Unibep i Danwood - za serie próbne i wdrożenia pomysłów.
Będą fundusze na innowacje, będą miejsca pracy
Zgodnie z nową perspektywą unijną 2020, aby firmy mogły pozyskać środki na rozwój z funduszy europejskich, powinny współpracować z uczelniami. Umowa podpisana dzisiaj im to umożliwi.
- Obecnie warunkiem uzyskania pieniędzy unijnych jest współpraca przemysłu i uczelni. To jest kierunek, który poniekąd określa naszą współpracę - tłumaczy Dzenis.
W przyszłości kooperacja placówek może wpłynąć także na zwiększenie liczb miejsc pracy w regionie.
- Szansa na pracę jest oczywista, im lepszy będzie produkt, tym więcej będziemy sprzedawać, czyli będą nam potrzebne większe moce – komentuje prezes Danwood. - Poszukujemy pracowników wykwalifikowanych, których na rynku niestety nie ma. Dzięki współpracy Politechnika wykształci takich specjalistów, których będziemy mogli przyjąć do pracy - dodaje.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl