Sport

Wróć

Biegamy coraz częściej. Na Podlasiu najczęściej!

2016-02-01 07:59:05
W ostatnim czasie Polacy mocno zaczęli dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Popularnym sportem już od kilku lat stało się bieganie. Co ciekawe, to właśnie na Podlasiu biegacze trenują najczęściej!
www.flickr.com
Jak się okazuje, aż 30% biegaczy w naszym regionie trenuje 4 razy w tygodniu, a nawet częściej. Główną motywacją jest zdrowie i kondycja. Aż 62% z nas bierze udział w akcjach charytatywnych biegnę dla…. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez PKO Bank Polski.

Badanie Zwyczaje biegaczy w Polsce pokazuje, że zdecydowana większość biegaczy w województwie podlaskim to osoby, które zajmują się tym sportem nie dłużej niż 5 lat (74%), w tym niemal co czwarta osoba krócej niż rok (25%). Są też bardzo aktywni, 53% z nich ćwiczy 2-3 razy w tygodniu (tyle samo w skali kraju), kolejne 30% - 4 razy w tygodniu lub częściej (jest to najwyższy wynik w kraju; średnia ogólnopolska – 22%).

Najpierw zdrowie i kondycja, później sylwetka, a na koniec niwelowanie stresu

Biegacze z województwa podlaskiego zapytani o to, dlaczego biegają, najczęściej wskazywali na pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (81%), sylwetkę (43%) czy niwelowanie stresu (28%). Co trzeci badany przyznaje, że biega dlatego, że po prostu to lubi.

– Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Aż 42% biegaczy w całej Polsce deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie – mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji badawczej PBS.

Magnesem akcje charytatywne

Z badania wynika, że prawie połowa biegających w całej Polsce angażuje się w akcje charytatywne.

– Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także, by komuś pomóc, jest świetną motywacją – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Imprezy masowe przyciągają i zarażają

Do biegania przyciągają nas również wydarzenia masowe. Dlaczego decydujemy się wziąć w nich udział? Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami były: niezwykła atmosfera takich imprez (54%; 34% w skali ogólnopolskiej), dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (36%), możliwość poznania nowych ludzi (27%) oraz okazja do zwiedzania nowych miejsc (21%).
Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl